PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sesja Plenarna ERO: debiut Anny Lelli w roli prezydenta tej organizacji

ms
13-09-2016, 08:00
Sesja Plenarna ERO: debiut Anny Lelli w roli prezydenta tej organizacji Anna Lella, prezydent Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej (ERO)
W sesję plenarną Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej (ERO), która odbyła się 8 września w Poznaniu, wpisane były dwa debiuty. Światowy Parlament Stomatologiczny FDI po raz pierwszy obradował w Polsce i po raz pierwszy obrady ERO podczas FDI prowadziła Polka, dr Anna Lella - aktualny prezydent ERO.

Dr Anna Lella, prezydent ERO relacjonuje inicjatywy podjęte podczas Kongresu FDI w Poznaniu.

ERO: ścisła współpraca z FDI
Delegaci ERO, jako istotny element struktury organizacyjnej FDI, podczas każdego Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, a ściśle mówiąc w ramach tzw. Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI, obradują podczas sesji plenarnej, na posiedzeniu zarządu ERO oraz w grupach roboczych.

Delegaci na ERO są również delegatami na zgromadzenie ogólne FDI i czynnie w nim uczestniczą. Nie inaczej było w Poznaniu.

ERO: plany na przyszłość
W trakcie posiedzenia plenarnego ERO główną uwagę poświęcono aktualnej sytuacji w grupach roboczych tej organizacji – przewodniczący poszczególnych grup złożyli sprawozdania z prac i przedstawiali plany dalszych działań. Niektóre grupy będą kontynuować dotychczasowe prace, a niektóre zajmą się nowymi zagadnieniami i projektami.

ERO o kształceniu lekarzy dentystów: inspiracją dla FDI
Podczas zgromadzenia ogólnego FDI (General Assembly „A”), przeprowadzonego 6 września, przedstawiłam w imieniu ERO, wniesiony przez zarząd ERO, projekt dokumentu wskazującego na potrzebę poszerzenia wiedzy medycznej w procesie kształcenia lekarzy dentystów – zarówno w ramach studiów, jak i podyplomowego doskonalenia zawodowego.

Jest to kwestia, odnośnie której zdecydowana większość delegatów, a może nawet wszyscy, mają jednolite zdanie. Jak dotychczas kwestia ta, co do której – jeszcze raz podkreślam - brak wśród nas rozbieżności poglądów, nie została jasno wyrażona w oficjalnym dokumencie FDI i ERO. Uważamy, że najwyższy czas to zrobić.

Mamy nadzieję, że przedstawiony projekt, który z przyczyn proceduralnych nie mógł być poddany pod głosowanie podczas zgromadzenia FDI w Poznaniu, będzie podstawą do opracowania przez FDI odpowiedniego stanowiska.

ERO: zgodnie z FDI o Evidence Based Dentistry
Ponadto FDI przyjęła stanowisko w sprawie stomatologii opartej na dowodach naukowych (Evidence Based Dentistry), czyli odnośnie kwestii, która od dawna była przedmiotem prac ERO. Przypomnę, że zajmowała się tym z dużym zaangażowaniem prof. Nermin Yamalik z Turcji, jako przewodnicząca grupy ERO ds. relacji między lekarzami praktykami a uniwersytetami, a jednocześnie członek zarządu FDI.

W wyborach do zarządu FDI jednym z trzech wybranych kandydatów został prof. Nikolai Sharkov z Bułgarii. Również do komitetów FDI wybrano kilku przedstawicieli z Europy.

ERO i FDI: oklaski dla Polaków
Jest mi bardzo miło, że w rozmowach z osobami biorącymi udział w Kongresie (zarówno delegatami na Światowy Parlament Stomatologiczny, jak i lekarzami, którzy przyjechali tylko na część naukową i wystawę) spotykałam się wyłącznie z pozytywnymi opiniami dotyczącymi świetnej organizacji całego Kongresu oraz interesującego programu imprez towarzyszących – szczególnie ceremonii otwarcia.

Bardzo dobrze oceniany był także Poznań, jako ośrodek łączący bogatą historię i nowoczesność, jako miasto interesujące pod wszelkimi względami. Mam wrażenie, że były to naprawdę szczere wypowiedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Anna Lella   ERO-FDI  

POLECAMY W SERWISACH