PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Serdecznie zapraszamy na debatę „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?”

ms
13-09-2017, 10:53
Serdecznie zapraszamy na debatę „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?” „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?”
W imieniu prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz dr n. med. Anny Jurczak, prezesa Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej serdecznie zapraszamy na debatę „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?”.

Dyskusja na ten ważki temat odbędzie się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka 14 września 2017 r. o godz. 10.00 w ramach 26. Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2017, w sali 7.1.G w pawilonie 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Raport
W trakcie półtoragodzinnej debaty zaprezentowany zostanie raport powstały na podstawie wyników ankiety: „A Ty co sądzisz o zasadach leczenia stomatologicznego dzieci?”.

Dezyderat
Odpowiedzi na pytania ankietowe będą podstawą dezyderatu w sprawie przyczyn występowania epidemii próchnicy wśród najmłodszych Polaków. Dokument nie będzie tworzony, aby udowodnić, że jest źle – to wiemy nie od dziś - ale ma wskazać, co należy zrobić, aby było lepiej.

Diagnoza
Czy systemowe rozwiązania sprzyjają efektywnemu działaniu lekarzy dentystów? Oni sami mają własną wizję skutecznego funkcjonowania w zawodzie, to wynika z analizy ankiety.

Ta wizja będzie wyraźnie nagłośniona w mediach ogólnopolskich, m.in. po to, aby decydenci, mówiący o epidemii próchnicy wśród dzieci i młodzieży, mieli świadomość, opinii tych, którzy leczą.

Pytania
Oprócz zagadnień dotyczących pieniędzy i zasad ich dystrybucji, w ankiecie „A Ty co sądzisz o zasadach leczenia stomatologicznego dzieci?” postawiono m.in. kwestie:
- mniej lub bardziej spójnych programów, mających przeciwdziałać fatalnemu stanowi zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży (chodzi chociażby o projekt powrotu gabinetów stomatologicznych do szkół);
- inicjatywy funkcjonowania dentobusów, a więc zamysłu znanego od lat i od lat nie mającego na swoim koncie happy endu;
- kształcenia podyplomowego - w jakim stopniu, i czy w ogóle, może on sprzyjać budowaniu satysfakcjonującej liczebnie i w pełni zmotywowanej kadry lekarzy dentystów zainteresowanej leczeniem młodych pacjentów;
- predyspozycji osób, które na co dzień mają bliskie relacje ze szczególnie wymagającymi pacjentami.

Vox populi
Zapowiadana analiza nie będzie wypadkową kilku opinii, wygłoszonych ex cathedra przez autorytety funkcjonujące w branży stomatologicznej. Raport powstał na podstawie statystycznej analizy ankiet wypełnionych przez lekarzy dentystów, stażystów i studentów stomatologii. To oni właśnie udzielili wyczerpującej odpowiedzi na drażliwe pytanie „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH