PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sejm: ciągnie się dyskusja o stażu podyplomowym

en/PAP
20-10-2016, 10:08
Sejm: ciągnie się dyskusja o stażu podyplomowym C.d. emocji wokół stażu podyplomowego
W Sejmie debata nad projektem ustawy dotyczącym przywrócenia stażu podyplomowego. Gdzie są podwyżki uposażeń dla rezydentów?

W związku z poprawką zgłoszoną w trakcie debaty nad projektem dotyczącym przywrócenia stażu podyplomowego został on ponownie skierowany do sejmowej komisji zdrowia. Ta zajmie się nim 20 października.

Zgodnie z rządowym projektem, młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat).

Będą mogli wystawiać recepty
Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Na mocy regulacji, pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas wskazywał, że przywrócenie stażu podyplomowego jest oczekiwane przez środowisko lekarzy; a korzyści odczują także pacjenci.

- Ta ustawa daje poczucie bezpieczeństwa każdemu polskiemu pacjentowi, który ma kontakt z lekarzem. Pacjent musi wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony, (...) że relacja mistrz-uczeń w trakcie stażu przyniosła odpowiednie efekty - powiedział.

Wiceminister podkreślał, że polscy lekarze są niezwykle wysoko oceniani. - Ubolewam, że wyjeżdżają ale jeśli zmienimy system kształcenia podyplomowego i będziemy mieli więcej środków na opiekę zdrowotną to lekarze do Polski zjadą z powrotem - ocenił.

Pinkas: przestaliśmy myśleć o felczeryzacji medycyny
- Pracujemy w resorcie nad wieloma rozwiązaniami, które spowodują to, że nie będzie żadnej potrzeby wyjeżdżania; najwyżej na wymianę międzynarodową, wymianę naukową czy też naukę nowych technologii - mówił Pinkas.

Jak podał, planowane działania dotyczyć mają m.in. bardziej racjonalnego i przyjaznego kształcenia podyplomowego, zmniejszenia ilości specjalizacji lekarskich oraz innego sposobu wynagradzania, także rezydentów.  - Mamy mało pieniędzy w systemie. Robimy wszystko by go uszczelnić, żeby nie trzeba było dzielić biedą - by znalazły się pieniądze, które będą służyć pacjentom - powiedział.

Wiceminister przekonywał, że to niezwykle ważne, że "przestaliśmy myśleć o felczeryzacji medycyny". - Nie mieliśmy wyjścia, to po prostu trzeba było zrobić  - powiedział odnosząc się do przywrócenia stażu podyplomowego.

Sprawozdawca sejmowej komisji zdrowia Teresa Glenc (PiS) wskazywała, że "celem ustawy jest przywrócenie stażu podyplomowego jako koniecznego etapu w rozwoju lekarzy i lekarzy dentystów, umożliwiającego praktyczną naukę zawodu w ujednoliconych ramach prawnych i organizacyjnych oraz harmonizację praktycznego nauczania".

SŁOWA KLUCZOWE
sejm   staż podyplomowy  

POLECAMY W SERWISACH