PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sejm: 6,8 proc. PKB na zdrowie od 2021 r.?

PAP/Rynek Zdrowia
08-02-2018, 07:20
Sejm:  6,8 proc. PKB na zdrowie od 2021 r.? Projekt obywatelski o finansowaniu służby zdrowia w Sejmie (fot. archiwum)
W Sejmie obradują nad projektem obywatelskim ustawy, który zakłada, że na finansowanie ochrony zdrowia od 2021 r. przeznaczane będzie nie mniej niż 6,8 proc. PKB.

Projekt przewiduje, że na finansowanie ochrony zdrowia od 2021 r. przeznaczać się będzie corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego.

W projekcie zapisano, że w 2018 r. byłoby to 5,2 proc., w roku 2019 - 5,7 proc. zaś w 2020 r. - 6,2 proc.

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczone na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, czyli leczenia, diagnostyki i profilaktyki. Minister zdrowia przy ich podziale miałby uwzględniać obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, a także wnioskami płynącymi z tzw. map potrzeb zdrowotnych.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek mówił w Sejmie, że protest pracowników medycznych jaskrawo udowodnił katastrofalną sytuację w polskim systemie ochrony zdrowia zaniedbywanym przez wszystkich rządzących od chwili transformacji ustrojowej. Dodał, że żaden rząd nie potrafił podjąć radykalnych decyzji, które zapewniłyby godne warunki leczenia Polaków. Mówił, że obecnie na ochronę zdrowia wydawane jest 4,67 proc. PKB, podczas gdy zgodnie z rekomendacjami OECD powinno być to prawie 7 proc. PKB.

- Nasz obywatelski projekt ustawy ma na celu przywrócenie godności, po pierwsze pacjentom czekającym w kolejkach, po drugie medykom traktowanym jak roboty, upokarzanym przez system i wszystkim tym, którzy niosą im pomoc w cierpieniach. Obecnie rządzący szczycą się przywróceniem obywatelom godności - czy mają na myśli zdrowych obywateli? Czy zapomnieli o pacjentach, a także o medykach, którzy też chorują, a nawet umierają z przepracowania? - pytał. - Szanowni pacjenci zgromadzeni w tej izbie, sytuacja w polskiej ochronie zdrowia jest tragiczna i proponuję, by odważne uchwalenie takiej ustawy stało się najlepszym uczczeniem 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział Dybek.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak poinformowała, że marszałek, po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu, zaproponował by skierować obywatelski projekt ustawy, celem rozpatrzenia, do komisji zdrowia. Zgłoszony w dyskusji wniosek o przejście do drugiego czytania poddany zostanie pod głosowanie, w bloku głosowań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   zarobki lekakarzy  

POLECAMY W SERWISACH