PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: UM we Wrocławiu przestrzega i zachęca

ws
19-03-2016, 13:54
ŚDZJU:  UM we Wrocławiu przestrzega i zachęca ŚDZJU: UM we Wrocławiu (foto: UM Wrocław)
Dolnośląska Izba Lekarska zorganizowała konferencję z udziałem ekspertów Uniwersytetu Medycznego - dr hab. Hanną Gerber, prof. nadzw. z Katedry i Kliniki Chirurgii Twarzowo-Szczękowej, prof. Beatą Kawalą z Katedry Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji oraz prof. Marzeną Dominiak z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej.

Temat nie jest medialny - przyznawał kierujący DIL dr Paweł Wróblewski, ale wymaga nagłośnienia. Statystyki biją bowiem na alarm.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele problemów zdrowotnych wynika z zaniedbań w jamie ustnej - podkreślała prof. Marzena Dominiak. Problemy z układem sercowo-naczyniowym, cukrzyca a nawet niska masa urodzeniowa noworodków mogą właśnie tam mieć swój początek. Wśród pięciu najliczniej występujących chorób świata aż 2 pozycje zajmują zjawiska z zakresu stomatologii. Numerem 1 jest próchnica, z którą boryka się 3 mld ludzi. Później mamy migrenę i na miejscu trzecim choroby przyzębia - wyliczała szefowa Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego. A co ważne - są to choroby, którym możemy przeciwdziałać - wystarczy by ludzie byli odpowiednio wcześnie nauczeni jak to robić.

- Zatrważające są statystyki w przypadku stanu uzębienia u dzieci i młodzieży. 90 proc. siedmiolatków w Polsce ma próchnicę, w wieku 18 lat z chorobą boryka się już 96 proc. młodych Polaków - mówiła wiceprezes ds. Stomatologii Dolnośląskiej Rady Lekarskiej Alicja Marczyk-Felba. Apelowała ona do wszystkich o wytworzenie rządowych programów, które zwiększą świadomość społeczną. Dziecko będzie miało zdrowe zęby, jeśli mama jeszcze przed zajściem w ciążę będzie dobrze przygotowana i uświadomiona jak powinna o nie dbać.

Prof. Beata Kawala przyznała, że niewiele lepiej wyglądają statystyki dotyczące leczenia ortodontycznego. Prawidłowy zgryz ma zaledwie 3 proc. 10 latków, aż 60 proc. procent z nich wymaga leczenia. Tylko 6 proc. 15 latków ma prawidłowy zgryz, a 55 proc. wymaga leczenia. Kierownik Katedry Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji przyznała, że konieczne są zmiany systemowe, nad którymi pracuje już zespół ekspertów - jedna ma choćby dotyczyć tego, aby o możliwości otrzymania aparatu decydował stopień wady a nie wiek pacjenta.

Więcej: umed.wroc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH