PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU – to musi mieć sens!

ms
12-01-2018, 10:13
ŚDZJU – to musi mieć sens! ŚDZJU 2018
Liczba międzynarodowych dni, obchodami których organizatorzy chcieliby przykuć uwagę światowej opinii publicznej bliska jest liczbie dni w  roku. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przypada na 20 marca. W tym dniu jednak międzynarodowych świąt jest jeszcze kilka, wśród nich, także sygnowane przez ONZ: Międzynarodowy Dzień Szczęścia (od 2011 r.) i Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego (od 2010 r.).

Dni ku czci, z okazji, z powodu zdecydowanie się spauperyzowały. W świadomości społeczeństwa bez echa przechodzą daty, pod którymi widnieją światowe, międzynarodowe i krajowe obchody, mające na celu propagowanie prozdrowotnych postaw. 

Nie wszyscy właściciele lecznic stomatologicznych uważają za celowe angażowanie się w obchody ŚDZJU, tym bardziej, że wiedza o tym dniu wśród pacjentów jest śladowa. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej mają sens wówczas, gdy zainteresują się nim nie tylko dentyści, lecz przede wszystkim pacjenci. Czy w Polsce tak się stanie? Należy liczyć na inicjatywę, która tchnie nową jakość w polską część obchodów ŚDZJU.

Tymczasem FDI podała, że tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej będą nagłaśniane pod hasłem Say Ahh: Think Mouth, Think Health. Trudno o dobre tłumaczenie tego hasła. Wiadomo jednak, że mając na uwadze należyty stan jamy ustnej, myśli się jednocześnie o jak najlepszym zdrowiu całego organizmu.

Kampania Say Ahh: Think Mouth, Think Health promowana jest w oficjalnych materiałach sygnowanych przez FDI. Niestety zasoby informacyjne, reklamujące ŚDZJU dostępne są - póki co - tylko w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim (kompendium dołączamy poniżej). Trudno jednak przypuszczać, że polscy dentyści, każdy w swoim zakresie, będzie promował wartościowe treści po ich wcześniejszym przetłumaczeniu (także we własnym zakresie).

Konieczne jest powołanie komisji koordynacyjnej, bo bez ukierunkowanych działań nie może być mowy o dotarciu do społeczeństwa z silnym przekazem Say Ahh: Think Mouth, Think Health

Póki co, prezentujemy materiały udostępnione przez FDI na użytek wszystkich, którzy chcieliby świętować ŚDZJU 20 marca 2018 r. Każdy jak kto umie.

W 2017 r. pomocne były materiały powstałe pod egidą prezydent ERO FDI Anny Lelli.

Aktualne materiały FDI poniżej 

 

FDI od kilku lat dostarcza materiały reklamowe, które mają promować ŚDZJU. W wersji polskiej od kilku lat "jama" jest wyraźnie postponowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej   FDI  

POLECAMY W SERWISACH