PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: słowo od PTS i PTSD

ms
17-03-2016, 08:04
ŚDZJU: słowo od PTS i PTSD ŚDZJU 20 marca 2016
Celem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) jest uświadomienie społeczeństwu, że prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko źródło pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim podstawowy element ludzkiego zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.

- Próchnica zębów oraz złe nawyki higieny jamy ustnej lub ich brak są dużym problemem społecznym w naszym kraju, dlatego tak ważna jest edukacja poprzez pokazywanie dodatkowych korzyści ze zmian, ale też zagrożeń, jakie niesie za sobą stan obecny  – mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

- Nawyki żywieniowe dzieci i dorosłych ulegają zmianie, zwiększana jest też liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia. Oprócz szczotkowania zębów (dwa razy dziennie pastą do zębów z fluorem) warto wspomagać ich oczyszczanie w ciągu dnia przy pomocy gum do żucia zawierających ksylitol – dodaje dr n. med. Anna Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Ministerstwo Zdrowia ocenia, że 98,38 proc. Polaków w wieku 35 - 44 lat cierpi na choroby przyzębia. Natomiast dane Ipsos z trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pokazują, że aż 76 proc. dzieci w wieku 6 – 12 lat w Polsce boryka się z próchnicą i ma nieprawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej.

Światowa Federacja Dentystyczna określiła priorytety na najbliższe lata w zakresie zdrowia jamy ustnej, które opublikowała w dokumencie „Wizja 2020”. Celem tego dokumentu jest uświadomienie społecznościom, że opieka stomatologiczna jest podstawowym prawem każdego obywatela.

Podobne ambicje ma Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która stawia za cel, aby we wszystkich krajach europejskich odsetek dzieci 6-letnich bez próchnicy do 2020 r. sięgał 80 proc.

Choroby jamy ustnej są powiązane z dokuczliwym bólem i lękiem, a także z zeszpeceniem, ostrymi i chronicznymi infekcjami, zaburzeniami jedzenia oraz snu i może spowodować obniżenie jakości życia. W krajach rozwijających się, problem ten staje się coraz poważniejszy (przez brak samokontroli bólu oraz brak dostępności natychmiastowej pomocy). Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej na arenie globalnej wspiera firma Wrigley,

Więcej: worldoralhealthday.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH