• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: przesłanie naukowców do narodu

ms
19-03-2016, 10:31
ŚDZJU: przesłanie naukowców do narodu ŚDZJU: konferencja prasowa w Szczecinie
Lekarze i lekarze dentyści zorganizowali w Warszawie oraz w Szczecinie konferencje prasowe. W obu przypadkach przesłanie do narodu jest bardzo podobne: epidemia próchnicy postępuje; zniszczenia - bez pracy u podstaw - praktycznie są nieodwracalne; nie ma zdrowego społeczeństwa, które nie dba o stan uzębienia od najmłodszych lat; lepiej nie będzie, bo rząd nie realizuje spójnej polityki walki z próchnicą.

Szczecin
Skandalicznie niskie i nie przystające do realiów – takie, w ocenie Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie, jest publiczne finansowanie stomatologii.

Dr Łukasz  Tyszler z KS NRL przypomniał, że rocznie na opiekę stomatologiczną obywatela - państwo polskie asygnuje 45 zł (na profilaktykę, na badania, na leczenie i to we wszystkich możliwych stanach chorobowych). OIL w Szczecinie uważa, że Ministerstwo Zdrowia powinno zmienić system opieki stomatologicznej, który z programem łatania dziur, pozostaje za współczesnością jakieś 20 lat.

Należy stworzyć skuteczny program edukacji i profilaktyki stomatologicznej, a także właściwą i efektywną opiekę w ramach ubezpieczenia społecznego. To powinno być jednym z priorytetów zdrowotnych państwa – apeluje OIL w Szczecinie.
 

Warszawa
Pod względem stanu uzębienia Polacy wypadają najgorzej w UE, zaledwie 1 proc. naszych rodaków ma zdrowe przyzębie - alarmowali eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Prof. Renata Górska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii powiedziała, że z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej 85 proc. Polaków wymaga poddania się zabiegowi profesjonalnego oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego. Może go wykonać higienista lub stomatolog.

Specjalistka powołała się na badania jakie w latach 2012-2014 przeprowadzono wśród około 2,4 tys. Polaków w wieku 35-44 lat oraz 65-74 lat. U ponad połowy z nich doszło już do zapalenia przyzębia. Doprowadza do niego nieusuwany kamień nazębny, który powiększając się stopniowo zaczyna tworzyć kieszonki między zębami a dziąsłami. Znajdujące się w nich bakterie wywołują stan zapalny, który może przenieść się z dziąseł na sąsiednią kość, co z kolei grozi rozchwianiem i utratą zębów.

Z tych samych badań wynika, że u 20 proc. osób stan zapalny jest już tak zaawansowany, że wymaga specjalistycznego leczenia periodontologa. Objawem tego są spuchnięte, zaczerwienione i krwawiące dziąsła. Wczesne interwencja może jednak zapobiec poważniejszym powikłaniom, do których zwykle dochodzi po wielu latach zaniedbań w higienie jamy ustnej.

- W 95 proc. przypadków zapalenie dziąseł jest odwracalne, jeśli tylko nie towarzyszą mu inne schorzenia - zapewniała prof. Górska.

Według prof. Górskiej, konieczne jest upowszechnienie mody na higienę jamy ustnej, podobnie jak od wielu lat skutecznie przekonuje się Polaków do rzucenia palenia tytoniu czy przestrzegania zdrowego stylu życia.

- Dbanie o uzębienie jest również ważne, bo chodzi zarówno o ładny uśmiech, jak i nasze zdrowie - podkreśliła.

Prof. Tomasz Konopka, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego powiedział w rozmowie z PAP, że choroby przyzębia zwiększają ryzyko takich schorzeń jak cukrzyca, choroby płuc, w tym również zapalenie płuc, oraz choroby sercowo-naczyniowe doprowadzające do zawału serca i udaru mózgu.

POLECAMY W SERWISACH