• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: NRL apeluje do ministra zdrowia o debatę publiczną na temat zdrowia jamy ustnej

ms
18-03-2016, 17:45
ŚDZJU: NRL apeluje do ministra zdrowia o debatę publiczną na temat zdrowia jamy ustnej NRL w ŚDZJU apeluje do ministra zdrowia (foto: pixabay)
Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), z inicjatywy prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza - Prezydium NRL wystosowało 18 marca 2016 r. apel do ministra zdrowia w sprawie debaty publicznej na temat zdrowia jamy ustnej.

Oto treść apelu.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z apelem do ministra zdrowia o zorganizowanie debaty publicznej z udziałem lekarzy i lekarzy dentystów na temat zdrowia jamy ustnej.

Dzień 20 marca został ustanowiony przez Światową Federację Stomatologiczną - Dniem Zdrowia Jamy Ustnej. Ustanowienie tego dnia stało się nieocenionym elementem wspierającym działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu, jak istotne jest właściwe dbanie o zdrowie jamy ustnej i jakie znaczenie ma dla unikania innych schorzeń. Samorząd lekarski od wielu lat zwracał uwagę władz państwowych, samorządowych, Narodowego Funduszu Zdrowia i mediów na znaczenie zdrowia jamy ustnej, jako elementu zdrowia ogólnego i jakości życia człowieka.

Choroby jamy ustnej są poważnym problemem zdrowia publicznego w krajach rozwiniętych. W Polsce jest to tym bardziej widoczne z uwagi z jednej strony na wciąż nieodpowiedni poziom świadomości zdrowotnej społeczeństwa w tym zakresie, a z drugiej strony na zdecydowanie za niskie nakłady publiczne na profilaktykę i świadczenia stomatologiczne.
Zdrowie jamy ustnej nierozerwalnie wiąże się z każdą z czterech chorób niezakaźnych, wskazywanych przez ekspertów ONZ jako najczęstsze przyczyny zgonów na świecie takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwór, przewlekłe schorzenia płuc. 

Trzeba pamiętać, że:
1. Zapalenie przyzębia - powszechnie występująca przewlekła, zapalna choroba jamy ustnej ma związek z chorobami układu krążenia.
2. Zapalenie przyzębia ma wpływ na kontrolę poziomu glukozy we krwi, skąd bierze się wysoka podatność na infekcje jamy ustnej u chorych na cukrzycę.
3. Nowotwór jamy ustnej jest szóstą najczęstszą odmianą raka na świecie, a lekarze dentyści są zwykle pierwszymi lekarzami, którzy go diagnozują.
4. Bakterie jamy ustnej zwiększają ryzyko infekcji układu oddechowego u pacjentów przebywających w stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej.
Co równie istotne, znaczenie chorób jamy ustnej nie wiąże się tylko z ich związkami z czterema głównymi chorobami niezakaźnymi, ale wynika z daleko idącego wpływu chorób jamy ustnej na zdrowie człowieka. Choroba próchnicowa jest na przykład najpowszechniej występującą chorobą niezakaźną na świecie. 
Czynniki ryzyka chorób jamy ustnej, m. in.: niezdrowa dieta, tytoń, nadmierna konsumpcja alkoholu, są wspólne także dla wskazanych czterech głównych chorób niezakaźnych.
Zdrowie jamy ustnej staje się istotną kwestią w pracach instytucji europejskich i światowych – m.in. w ramach Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najwyższy czas, aby także w Polsce temu zagadnieniu poświęcić odpowiednią uwagę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH