PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: 16 proc. Polaków myje zęby po każdym posiłku

informacja prasowa/katkiel
20-03-2014, 07:43
ŚDZJU: 16 proc. Polaków myje zęby po każdym posiłku ŚDZJU: 16 proc. Polaków myje zęby po każdym posiłku (źródło: FDI)
84 proc. Polaków myje zęby rano, 85 proc. wieczorem, a tylko 16 proc. po każdym posiłku lub przekąsce – wynika z badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych przeprowadzonego na zlecenie Wrigley Poland, producenta marki OrbitŸ. Badania pokazują, że Polacy pamiętają o porannym i wieczornym szczotkowaniu zębów, ale nie łączą potrzeby mycia zębów ze zjedzonym posiłkiem.

Z badania IIBR, przeprowadzonego na zlecenie Wrigley Poland, wynika, że co drugi Polak myje zęby po przebudzeniu w trakcie porannej toalety, a 43 proc. wykonuje ten zabieg po zjedzeniu śniadania, chociaż wśród osób w wieku 15-18 lat liczba ta wzrasta do 53 proc..

Wieczorami Polacy zdecydowanie częściej myją zęby tuż przed pójściem spać (74 proc.), a znacznie rzadziej zdarza im się to po samej kolacji (26 proc.). Badania potwierdzają, że kobiety częściej niż mężczyźni myją zęby rano (89 proc. kobiet vs. 79 proc. mężczyzn) i wieczorem (90 proc. kobiet vs. 79 proc. mężczyzn).

- Polacy są przyzwyczajeni do mycia zębów dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Z badań IIBR wynika, że nie kojarzymy mycia zębów ze spożytymi posiłkami czy przekąskami, a jedynie z porą dnia. A po zjedzonym posiłku też powinniśmy wyszczotkować zęby pastą z fluorem - komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. 

Po każdym posiłku zęby myje zaledwie 11 proc. Polaków, po napojach 7 proc., a po każdej przekąsce tylko 2 proc. ankietowanych - wynika z badania IIBR. Taki odruch mają najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone i mieszkające w dużych miastach. Warto wspomnieć, że 3 proc.mężczyzn deklaruje, że wcale nie sięga po pastę i szczoteczkę do mycia zębów.

Badanie IIBR pokazuje, że większość Polaków, bo aż 73 proc., żuje bezcukrową gumę po spożyciu posiłku, przekąski czy napoju, kiedy nie mają możliwości umycia zębów. Polacy są też świadomi potrzeby wspierania higieny jamy ustnej poprzez żucie gumy bez cukru - 70 proc. z nich sięga po nią, bo wie, że oczyszcza zęby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH