PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Samorządowe programy profilaktyki przeciwpróchniczej łatwiejsze do zrealizowania?

jsz
28-05-2014, 08:11
Samorządowe programy profilaktyki przeciwpróchniczej łatwiejsze do zrealizowania? Samorządowe programy profilaktyki przeciwpróchniczej łatwiejsze do zrealizowania? (źródło: PTWP/Fotolia)
Agencja Oceny Technologii Medycznych chce przygotować rekomendacje, które mają być wzorem dla opracowania i wdrożenia programu zdrowotnego, bez konieczności uzyskiwania opinii AOTM. Trudno liczyć, że w efekcie tej decyzji samorządy znacząco zwiększą liczbę inicjowanych programów profilaktyki przeciwpróchniczej, ale ma być im o to łatwiej, a na pewno szybciej.

Na razie nie wiadomo, czym owe rekomendacje AOTM mają różnić się od ogólnodostępnego Schematu Programu Zdrowotnego, który aktualnie obowiązuje autorów projektów (infoDENT24.pl pisał o nim tutaj). 

Brak konieczności uzyskania opinii Rady Przejrzystości o projekcie, przynajmniej w teorii, oznacza jednak dla ich autorów, skrócenie czasu do jego wdrożenia.

Przypomnijmy iż nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego, realizujące i finansujące programy zdrowotne, obowiązek przekazania projektu programu do Agencji Oceny Technologii Medycznych - w celu ich zaopiniowania. Agencja jest zobowiązana sporządzić bezpłatnie opinię w ciągu 3 miesięcy.

Każdego roku AOTM wydaje opinie o kilkudziesięciu samorządowych programach zdrowotnych. Kilkanaście z nich dotyczy profilaktyki próchnicy zębów, najczęściej wśród najmłodszych.

Wielokrotnie informowaliśmy, że dobre chęci nie wystarczają do uzyskania pozytywnej opinii na realizację programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki stomatologicznej. Wiele pomysłów upada z powodu fatalnie sporządzonego wniosku przez przedstawicieli samorządów. Negatywne opinie AOTM determinowane są głównie przez nieścisłości w finansowaniu projektów, ale nie zawsze pieniądze są podstawowym problemem.

Bywa, że projekt ląduje w koszu ponieważ brakuje w nim informacji dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa planowanych interwencji. Czasem jednak AOTM stwierdza brak większości elementów schematu programu zdrowotnego zaproponowanego przez Agencję: oczekiwanych efektów, mierników efektywności, trybu zapraszania do programu, kryteriów i sposobu kwalifikacji uczestników, kampanii informacyjnej, informacji o bezpieczeństwie i skuteczności planowanych działań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH