• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Są szkolne gabinety stomatologiczne, kto skaperuje do nich dentystów?

js
28-01-2016, 09:12
Są szkolne gabinety stomatologiczne, kto skaperuje do nich dentystów? Skąd brać dentystów do szkolnych gabinetów dentystycznych (foto: pixabay)
Łatwiej jest wyremontować i wyposażyć szkolne gabinety dentystyczne niż znaleźć dentystów, którzy zechcieliby w nich pracować.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej jest, jeśli nie pierwszym, to jednym z pierwszych włodarzy dużego miasta, który nie tylko zadeklarował wolę przywrócenia instytucji szkolnego stomatologa, ale wiele w tym względzie zrobił.

W ocenie Romana Szełemeja, zdecydowanie prościej jest  wygospodarować pieniądze na zorganizowanie gabinetów stomatologicznych w szkołach, nawet na doprowadzenie do sfinansowania kontraktów na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży przez NFZ, niż zaleźć dentystów, którzy zainteresowani byliby pracą na terenie szkoły.

Przewiduje się, że Fundusz wyasygnuje na stomatologię w wałbrzyskich szkołach po 30 tys. zł miesięcznie.

- Jesteśmy w trakcie ostatecznego negocjowania warunków umowy. Powołaliśmy specjalny ZOZ w tym celu, aby bezpośrednio zatrudniać personel medyczny i mieć bezpośrednią kontrolę nad tym, jak ten program jest realizowany. Zatrudniliśmy pięciu stomatologów i pięć higienistek stomatologicznych. Łatwiej wyremontować, zbudować, wyposażyć gabinet, niż znaleźć personel medyczny, co jest zjawiskiem niestety coraz bardziej jaskrawym i wyraźnym w naszym kraju praktycznie w każdej dziedzinie świadczeń medycznych. Szczęśliwie udało nam się personel medyczny skompletować i już teraz zastanawiamy się nad następnymi osobami, które będziemy chcieli zatrudnić w inny gabinetach stomatologicznych. Modernizacja kilku kolejnych szkolnych gabinetów przewidziana jest jeszcze w tym roku. W gabinetach prowadzona jest cała stomatologia - zarówno w sensie profilaktycznym jak i leczniczym. Zastanawiamy się jedynie nad elementami chirurgii stomatologicznej - relacjonował prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Realizacja projektu to m.in.:
- remont i wyposażenie pięciu gabinetów 582,5 tys. zł,
- roboty budowlano – montażowe 236 745 zł;
- zakup mebli wraz z montażem 69 073 zł;
- wyposażenie w sprzęt stomatologiczny 310 338 zł;
- nabycie sprzętu komputerowego 18 450 zł.

Docelowo w Wałbrzychu funkcjonować ma 10 - 12 gabinetów dentystycznych. Zgodnie z założeniami programu, opieką stomatologiczną objęte zostaną wszystkie dzieci i młodzież szkolna w Wałbrzychu - łącznie ok. 12 - 13 tys. uczniów.

Pierwsze gabinety zostały zlokalizowane w pięciu szkołach: nr 5 na Podgórzu, nr 17 na Sobięcinie, w II LO w Śródmieściu, nr 15 na Piaskowej Górze i nr 21 na Podzamczu. Udział w programie bierze także wałbrzyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która udostępnia nieodpłatnie nowoczesny gabinet, zlokalizowany na terenie uczelni.

Więcej: walbrzyszek.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH