PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Są przepisy, ale nie ma chętnych do leczenia zębów osób z niepełnosprawnością intelektualną

ms
09-12-2016, 11:38
Są przepisy, ale nie ma chętnych do leczenia zębów osób z niepełnosprawnością intelektualną Pustynia w świadczeniach stomatologicznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Zakłopotanie, zaduma, w końcu niestety rezygnacja - takie odczucia musi wyzwalać obraz opieki stomatologicznej nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Ministerstwo Zdrowia powołuje się na przepisy i szuka winy tam gdzie jej nie ma.

 

Trzeba rozważyć i zastosować rozwiązania pozwalające na korzystanie z opieki stomatologicznej osobom z niepełnosprawnością intelektualną – apeluje poseł Paweł Bańkowski i wskazuje, że na Śląsku sytuacja pod tym względem jest tragiczna.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza przyznaje mu rację i tłumaczy, że piłeczka jest po stronie… śwaidczeniodawców, bo oto:

Wobec niedostatecznego stanu zabezpieczenia świadczeń ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym na terenie województwa śląskiego OW NFZ w Katowicach w 2014 r. siedmiokrotnie ogłaszał postępowania konkursowe na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie.

Wyłoniono dwa podmioty lecznicze, które spełniały warunki konieczne do realizacji umów, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. poz. 1462) oraz w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 stycznia 2013 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą (Dz.U. poz. 15).

W latach 2015 - 2016 również ogłaszane były postępowania konkursowe w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym. Do postępowań nie przystąpił żaden podmiot leczniczy. Do dzisiaj do Śląskiego OW NFZ nie wpłynęły jakiekolwiek informacje dotyczące podmiotu leczniczego, który byłby zainteresowany realizacją tego typu świadczeń.

Wniosek? „Niedostateczne zabezpieczenie świadczeń ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym na terenie województwa śląskiego wynika w szczególności z braku zainteresowania świadczeniodawców przystępowaniem do konkursów ogłoszonych na realizację tego typu świadczeń oraz niespełnianiem przez większość oferentów wymagań określonych przepisami prawa”.

Na terenie województwa śląskiego, świadczenia z tego zakresu udzielane są przez dwa podmioty: w Katowicach – przez „Dental Service – A. Kanas, Z. Cząstkiewicz” sp. z o.o. oraz w Częstochowie – przez „Rudziński i partnerzy” lekarze stomatolodzy – spółka partnerska.

Na szczęście Śląski OW NFZ „dokłada wszelkich starań, aby zabezpieczyć dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne dla osób niepełnosprawnych udzielanych w znieczuleniu ogólnym. Wobec braku możliwości zawarcia umów z innymi oferentami, Fundusz chciałby zwiększać kwoty już zawartych kontraktów oraz płacić tzw. nadwykonania”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
niepełnosprawni_u_dentysty   NFZ   anestezjolog   znieczulenia  

POLECAMY W SERWISACH