PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzeszów: kiepski wynik konkursu na leczenie w dentobusie

ms
13-04-2018, 08:29
Rzeszów: kiepski wynik konkursu na leczenie w dentobusie  Dentobus dobro reglamentowane (foto: MZ)
Pierwszy konkurs na świadczenie stomatologiczne w dentobusie nie przyniósł rezultatu, bo nie było chętnych na udział w nim. Finał drugiego odbył się 13 kwietnia.

Brak chętnych wynika z warunków konkursu. Wynagrodzenie dentystów, oferowane przez NFZ, nie jest konkurencyjne. Wydatki związane z prowadzeniem gabinetu muszą być powiększone o koszty eksploatacji dentobusu, ubezpieczenia pojazdu, uposażenia dla kierowcy (ze specjalnymi uprawnieniami).

– NFZ od ok. 10 lat lekarzom dentystom płaci zbliżone kwoty za ich pracę, pomimo postępującego wzrostu kosztów. Przy oszczędnym gospodarowaniu - dochód lekarza dentysty, zatrudnionego w wymiarze etatu, osiąga kwotę zbliżoną do średniej krajowej - za tak ważną i odpowiedzialną pracę. Dlatego łatwo jest zrozumieć dlaczego zainteresowanie stomatologów pracą w ramach kontraktów z NFZ spada – wyjaśnia w rozmowie z nowinami24 lek. dent. Radosław Maksymowicz, przewodniczący Komisji Stomatologicznej OIL w Rzeszowie.

Zasady realizacji usług są określone, te nie sprzyjają powrotom pacjentów, przynajmniej nie w dowolnym momencie. To problem, bo trudno będzie napotkać dentobus, chociażby w sytuacji gdy wymagana jest ponowna interwencja dentysty np. w sytuacji powikłań po leczeniu.

Nie ma także logicznego wzoru zgody na leczenie pacjentów w dentobusach.

To jedna z kilku kwestii, które pozostawione w próżni (bo przecież są sprawy istotniejsze) mogą skutecznie sparaliżować realizację opieki stomatologicznej nad uczniami w ramach wdrażanego właśnie systemu objazdowych gabinetów stomatologicznych.

Prawo nie przewiduje ogólnej zgody przy wykonywaniu konkretnego zabiegu np. endodontycznego, usunięcia zęba, realizowania wypełnienia. 

Jeśli pojawią się problemy – jednocześnie powstają pytania o formalne zgody. Warto przypomnieć, że na ryzyko działań pozaprawnych nie narażają się użytkownicy dentobusów - podmioty, które podpiszą porozumienie o świadczenie tego typu usług z NFZ, a konkretny dentysta prowadzący leczenie, dentysta który dla dobra idei przymknie oko na obowiązujące prawo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH