PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzecznik Praw Pacjenta o świadczeniach stomatologicznych poza kolejnością

kan
15-12-2017, 15:13
Rzecznik Praw Pacjenta o świadczeniach stomatologicznych poza kolejnością Co jest a co nie jest ambulatoryjną opieką specjalistyczną? (fot. pixabay)
Rzecznik Praw Pacjenta zajął się wyjaśnieniem sytuacji spowodowanej przez nieprecyzyjne przepisy ustawy na temat udzielania m.in. świadczeń stomatologicznych uprzywilejowanym pacjentom.


Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministra zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom szczególnie uprawnionym. Podmioty lecznicze różnie interpretują przepisy uprawniające pacjentów do świadczeń poza kolejnością. Ta dowolność spowodowana jest  brakiem definicji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ustawie, zwraca uwagę Rzecznik Praw Pacjenta.

Sytuacja ta dotyczy  w szczególności świadczeń stomatologicznych. Poradnie specjalistyczne nie respektowały szczególnych uprawnień pacjentów. Pacjent mógł usłyszeć, że wymienione świadczenia nie zaliczają się do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Problem z rejestracją w dniu zgłoszenia pacjenci sygnalizują również w przypadku kolejnej wizyty u specjalisty a nie tylko pierwszej konsultacji u danego lekarza.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada:
szczególnie uprawnieni pacjenci mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością bez względu na specjalność poradni. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna to wszystkie świadczenia, które nie wymagają leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych. Świadczenie specjalistyczne powinno być udzielone poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących pacjentów. Jeśli poradnia nie może udzielić świadczenia w dniu zgłoszenia, powinna ustalić inny termin, jednak nie dłuższy niż 7 dni. Pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych nie ogranicza się do pierwszych wizyt. Pacjenci korzystający ze szczególnych uprawnień mogą z nich korzystać w całym procesie leczenia, również podczas kolejnych wizyt.

Kto jest szczególnie uprawniony do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej? 
Kobiety w ciąży, pacjenci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka, pacjenci z tytułem „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub „Zasłużony Honorowy Dawca Przeszczepu”, a także inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci.

Więcej:  rpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatologia   RPP  

POLECAMY W SERWISACH