PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzecznik Praw Dziecka: o pomysłach na zdrowy uśmiech dzieci więcej mówimy, ale mniej je znamy

ms
07-09-2017, 22:59
Rzecznik Praw Dziecka: o pomysłach na zdrowy uśmiech dzieci więcej mówimy, ale mniej je znamy Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka o problemach stomatologii dziecięcej z infoDENT24.pl i CEDENews fot. Piotr Molęcki/BRPD
- Lekarz dentysta, pedodonta musi mieć mocną, stabilną pozycję zawodową, aby mógł efektywnie działać. Nie chodzi o to, żeby był dostępny niemal w każdej szkole. To teza dość ryzykowna. Tymczasem coraz częściej się słyszy, że to jedyny kierunek  – stwierdził w wypowiedzi dla infoDENT24.i i CEDENews Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

- Apeluję o chwilę refleksji. Ważne, aby każda szkoła, a dokładnie każde dziecko miało swobodny dostęp do stomatologa dziecięcego, oczywiście lekarz dentysta musi posiadać realne możliwości, żeby to dziecko wyleczyć - uważa Rzecznik Praw Dziecka, Patron Honorowy debaty „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę”, która 14 września o godz. 10.00 odbędzie się na terenie MTP w Poznaniu w ramach CEDE 2017.

- Zgoda, kreujmy możliwości podejmowania skutecznej walki z próchnicą poprzez tworzenie miejsc, gdzie podejmowana będzie profilaktyka i leczenie, ale nie zapominajmy, że nie zbudujemy mocnej podstawy chociażby bez odpowiedniej wyceny procedur medycznych. Tylko takie podejście do problemu będzie podejściem rzetelnym, poważnym, bo i materia jest niezwykle poważna. Oczywistym jest, że w dużej mierze to rezultaty pracy lekarza dentysty, która jest w pewnym stopniu misją, określają funkcjonowanie dziecka w środowisku, a później w dorosłym życiu. Nie jest to marginalny problem – podkreśla Marek Michalak.

- Powiem kolokwialnie musimy bardzo mocno tupnąć i szybko podejmować działania, zwracające uwagę decydentów na to, że polskie społeczeństwo ma istotny problem. Apeluję szczególnie do ministra zdrowia nie o mówienie, a o działanie, o podejmowanie takich kroków, które pozwolą powiedzieć, że eliminujemy z naszej rzeczywistości epidemię próchnicy wśród dzieci, że robimy wszystko, aby najmłodsze pokolenie Polaków uśmiechało się pełnym zdrowym uśmiechem – kończy wypowiedź Rzecznik Praw Dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH