PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rząd przyjął specustawę

smn/PAP
13-09-2017, 08:12
Rząd przyjął specustawę Walka z próchnicą dzieci będzie skuteczniejsza? Rząd przyjął specustawę (fot. pixabay)
Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt przewiduje zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Te  środki na inwestycje mają być dostępne jeszcze w 2017 r.

Przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego.

Projekt przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Wszyscy uczniowie mają mieć zapewniony dostęp do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, prowadzonego przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Dotacje na ten cel przekazywać będzie samorządom wojewoda. Zgodnie z projektem ustawy, finansowany będzie zakup dentobusów. 

Co do wysokości środków inwestycyjnych nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń. Jak powiedział PAP wicepremier Mateusz Morawiecki będzie to kwota na pewno przewyższająca 1 mld zł, może nawet oscylująca wokół 1,5 mld zł. Ostateczne uzgodnienia nastąpią wkrótce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH