Rząd: ochrona zdrowia jest priorytetem

Na wniosek PSL-Unii Europejskich Demokratów w Sejmie dyskutowano na temat "pogarszającej się sytuacji w systemie opieki zdrowotnej".
Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zauważyła, że problemy, które pojawiają się w ochronie zdrowia - sygnalizowane przez przedstawiciela klubu - to kwestie, z którymi "zderzały się także poprzednie rządy". - Rząd - poprzedni premier Beaty Szydło i obecny premiera Mateusza Morawieckiego - stawia jako priorytet działania w zakresie ochrony zdrowia - podkreśliła. Jako przykład wymieniła przekazanie z budżetu dodatkowych środków na świadczenia. Szczurek-Żelazko akcentowała też, że zagwarantowany został systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. - Zwiększanie środków na zdrowie sprawia, że do podmiotów leczniczych trafia więcej środków - mówiła. Pieniądze te przeznaczane są, jak podnosiła, m.in. na wynagrodzenia i zwiększenie liczby świadczeń. Wiceminister wskazała, że zmieniły się wyceny wybranych świadczeń. - Analizując plany finansowe NFZ, widać ewidentnie, że wzrasta ilość środków przekazywanych na działalność szpitali - stwierdziła.
Nawiązując do kwestii kolejek, wiceminister wskazywała, że są obszary, w których, dzięki dodatkowemu finansowaniu, ulegają one skróceniu. Wiceminister wskazywała też m.in. zwiększenie liczby miejsc na wydziałach lekarskich i miejsc, gdzie mogą kształcić się pielęgniarki. Akcentowała, że zmiany obejmują też m.in. politykę lekową.
Podczas dyskusji głos zabrało ok. 30 posłów. - Zwiększamy nakłady. (…) Przestaliśmy opowiadać i marzyć o informatyzacji w służbie zdrowia, tylko zaczynamy ją realizować. (…) Jest zwiększony nabór na studia medyczne, jest więcej rezydentur. (…) Zwiększamy wynagrodzenia w ochronie zdrowia. (…) Porządkujemy system sieci szpitali - wyliczał Tomasz Latos (PiS). Beata Małecka-Libera (PO-KO), powołując się na dane NIK, mówiła m.in., że nakłady wprawdzie wzrosły, ale dostępność do świadczeń nie jest wystarczająca. Podnosiła m.in., że zadłużenie placówek jest duże, kolejki długie, a zachorowalność na nowotwory i niewydolność serca się zwiększyła.


-
Stomatologia na mapie potrzeb zdrowotnych
newsDENT -
Modyfikacja przepisów w zakresie tajemnicy informacji związanych z pacjentem
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
Ostrzeżenia przed spożyciem cukru mają sens
bizDENT -
Kobierzyce: zgoda na program profilaktyki próchnicy zębów wśród dzieci
newsDENT -
Nowy Duninów: zielone światło dla programu profilaktyki próchnicy wśród dzieci
newsDENT -
ŚDZJU: o próchnicy w komfortowych warunkach
eduDENT -
Redukcja „króliczych” zębów
lifeDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Roman Borczyk: bruksizm nie tylko niszczy zęby
techDENT -
Są rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Specjalizacja: punkty dodatkowe a akredytacja uczelni medycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
BOLESŁAWIEC, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Ruda Śląska, śląskie