• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rząd będzie obradował nad specustawą o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia

smn/PAP
11-09-2017, 12:58
Rząd będzie obradował nad specustawą o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia Prace nad specustawą nabierają tempa (fot. pixabay)
Rada Ministrów opracuje projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia (tzw. specustawy) na posiedzeniu 12 września br.

Ustawa ta ma jednorazowo zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia. Zaplanowano w niej 281 mln zł, które - jak mówiła na spotkaniu w Naczelnej Izbie Lekarskiej wicemininister zdrowia Katarzyna Głowala- pójdą przede wszystkim na wyposażenie dużych ośrodków onkologicznych w sprzęt do kompleksowego leczenia raka piersi. Dodała, że dzięki tym środkom szpitale neonatologiczne zostaną doposażone w sprzęt dla noworodków. - Chcemy też zakupić to, co było zapowiadane, czyli wyposażenie gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych, łącznie z dentobusami, do szkół.

- Oprócz tego prawdopodobnie w tym tygodniu, poza specustawą, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł na sfinansowanie zakupu sprzętu dla szpitali klinicznych, dla szpitali, powiedzmy, tych podstawowych - przekazała Głowala. - To ok. 500 wniosków, które zostały złożone przez poszczególne podmioty z całej Polski. W tym tygodniu ruszymy z przetargami, żeby jak najszybciej zrealizować wydatkowanie tych 300 mln zł - wyjaśniła wiceminister.

Głowala podkreśliła, że za zwiększeniem nakładów powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

- Do zespołu ds. spraw programowania prac rządu został złożony projekt ustawy, który konsekwentnie i zgodnie z zapowiedziami zwiększa nakłady na służbę zdrowia - do 6 proc. w przeciągu 10 lat. Projekt ujrzy światło dzienne po zakończeniu prac nad projektem budżetu na rok 2018 - poinformowała.

Wiceminister zapewniła, że resort konsekwentnie dąży do zwiększania nakładów. - Polska w rankingu krajów europejskich zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem nakładów na ochronę zdrowia - 4,5 proc. PKB, gdzie średnia unijna wynosi 6-6,5 proc. - zaznaczyła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH