PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RPD wśród orędowników zdrowego uśmiechu dzieci

ms
10-11-2015, 08:01
RPD wśród orędowników zdrowego uśmiechu dzieci Grupa wspierająca dziecięce uśmiechy (foto: rpd)
- Konstruktywne negocjacje, prowadzone w ostatnich miesiącach przez Rzecznika Praw Dziecka z przedstawicielami m.in.: Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, doprowadziły do przyśpieszenia prac nad przeszacowaniem koszyka świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży – przypomniał Marek Michalak, RPD.

W aktywności, sprzyjającej poprawie stanu zdrowia jamy ustanej dzieci i młodzieży, Marek Michalak jest wspierany i sam wspiera prof. Dorotę Olczak - Kowalczyk, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, prof. Barbarą Adamowicz – Klepalską byłego konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, dr Annę Jurczak, szefową Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Osoby te, podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowo - Szkoleniowej Stomatologii Dziecięcej Fear & Pain, która odbyła się w Krakowie - radziły co można zrobić jeszcze, aby uśmiech dzieci był zdecydowanie zdrowszy niż obecnie.

RPD nie ustaje w wysiłkach, aby stomatologia dziecięca funkcjonowała w sposób optymalny. Służyć temu ma m.in. uatrakcyjnienie warunków pracy stomatologom dziecięcym (trwają zabiegi o wprowadzenie tzw. współczynnika korygującego dla stomatologów leczących dzieci).

- Wizyta małego pacjenta mocno różni się od wizyty dorosłego, wymaga większej cierpliwości, a zawsze jest mniej korzystna finansowo niż leczenie dorosłego – przekonywał nieprzekonanych Rzecznik Praw Dziecka.

Co do powrotu gabinetów dentystycznych do szkół Marek Michalak ma jasną opinię. - Jeśli tam funkcjonują i spełniają swoje zadanie – to bardzo dobra wiadomość, najważniejsze jednak, żeby dziecko jak najwcześniej trafiło po raz pierwszy do lekarza dentysty, niezależnie od tego gdzie mieści się gabinet – podkreślał Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej: brpd.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Marek Michalak   dentysta w szkole   próchnica dzieci  

POLECAMY W SERWISACH