PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RPD: walki o należytą opiekę stomatologiczną nad dziećmi nie odpuszczę

ms
28-11-2016, 15:55
RPD: walki o należytą opiekę stomatologiczną nad dziećmi nie odpuszczę Marek Michalak podczas konferencji z okazji 35-lecia Komitetu Ochrony Praw Dzieci oraz 15-lecia Instytucji Rzecznika Praw Dziecka
Podczas konferencji z okazji 35-lecia Komitetu Ochrony Praw Dzieci oraz 15-lecia Instytucji Rzecznika Praw Dziecka (28 listopada w Warszawie) infoDENT24.pl zapytał Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka o ocenę rezultatów aktywności RPD w walce o prawa dzieci w dostępie do opieki stomatologicznej.

infoDENT24.pl: Rzecznik Praw Dziecka angażował się  niemal w każdą inicjatywę, która prowadziłaby do poprawy rezultatów walki z epidemią próchnicy wśród dzieci i młodzieży. Czy po analizie rezultatów podejmowanego wysiłku nie rodzi się aby frustracja?
Marek Michalak: Mam ciągły niedosyt i przeświadczenie, że trzeba zrobić więcej. Do bycia zadowolonym nie pozwala szalejąca epidemia próchnicy. Musimy w tej dziedzinie odnotować zmianę, ale mam świadomość, że tej zmiany wciąż nie widać

infoDENT24.pl: Książeczka zdrowia dziecka z częścią stomatologiczną, wyższa wycena świadczeń stomatologicznych dla dzieci, rozszerzenie koszyka świadczeń dla najmłodszych realizowanych ze środków publicznych – w te wszystkie działania, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, angażował się Rzecznik Praw Dziecka. Aktywność ta niewiele jednak zmienia w krajobrazie szalejącej próchnicy. Czy można zrobić więcej?
Marek Michalak: Nie odpuszczę żadnej inicjatywy, której celem będzie poprawa stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży. Wykorzystam każdą okazję, aby temat monitorować i monitować tam, gdzie moje działanie zapewni jakikolwiek efekt. Chodzi wszak o zdrowie najmłodszych Polaków, a nie da się mówić o dzieciach i ich potrzebach, nie zabezpieczając podstawowych praw, a należą do nich prawo do życia i prawo do zdrowia.

Znam temat i wiem, że – jeśli chodzi o poziom próchnicy - statystyka jest przerażająca. W lipcu 2015 r. zwróciłem się do premier polskiego rządu z wnioskiem o analizę problemu i rozważenie zasadności podjęcia doraźnych i długofalowych działań w walce z epidemią próchnicy u dzieci. Wskazywałem wówczas, że niechęć stomatologów do przyjmowania dzieci, postrzeganie ich jako trudnych pacjentów, ograniczenie profilaktyki stomatologicznej w szkołach - to tylko niektóre powody złego stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży.

infoDENT24.pl: No właśnie, być może w efekcie tego apelu, powrót gabinetów stomatologicznych do szkół zapowiedziany został już przez dwa rządy.
Marek Michalak: Bardziej zależałoby mi nie na tym, aby w każdej szkole był gabinet dentystyczny, wydaje się to być hasłem niemożliwym do urzeczywistnienia, ważne, aby dziecko z każdej szkoły miało dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej. Ten postulat jest zapewne także bardzo trudny do zrealizowania. Wydaje się, że siły i środki są zbyt skromne. Nie możemy się jednak poddawać.

Ja oraz moi współpracownicy cały czas będziemy angażować się w każdą inicjatywę, która prowadzić ma do polepszenia poziomu ochrony zębów najmłodszych Polaków przed próchnicą. Walka jest trudna, ale z mojej strony kapitulacji nie będzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH