• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci

Mirosław Stańczyk
10-09-2015, 08:31
Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci Maciej Michalak o rozpoznawaniu przemocy wobec dzieci
Każdy lekarz, każdy lekarza dentysta ma wpisany w zawód ważny obowiązek, reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci.  - Bez jasnych wskazówek obrazujących symptomy zła i bez scenariusza postępowania - w momencie wykrycia niepokojących zjawisk, trudno będzie stomatologom profesjonalnie reagować na przemoc. Książka „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci” tę lukę – mam nadzieję, że skutecznie - wypełnia - mówi współautor publikacji lek. dent. Maciej Michalak.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: Nie tylko ci co leczą zęby, ale w zasadzie cały personel gabinetu dentystycznego, dostają właśnie do rąk publikację „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci”. Książka, zanim się ukazała, ma już bogatą historię i to dość burzliwą. Swego czasu na temat tego co w niej wartościowe i tego czego w niej być nie powinno wypowiadali się emocjonalnie przed kamerami telewizyjnymi znani politycy, sekundowali im seksuolodzy z pierwszych stron gazet. Czy to dobra rekomendacja z punktu widzenia autora publikacji bądź co bądź o charakterze naukowym?

Lek. dent. Maciej Michalak: Cóż zdarzyło się, że o treści publikacji, a dokładnie o materiałach naukowych, na podstawie których powstało opracowanie, dyskutowali ci, którzy tych materiałów nie czytali. Przyciągał dość chwytliwy temat „przemoc wobec dzieci”, a te kwestie są bliskie niemal każdemu, oczywiście także tym, którzy nie mają żadnych podstaw, żeby czynić osądy o charakterze merytorycznym.

Zależy nam na tym szczególnie, żeby przesłanie naszej publikacji trafiło do przekonania większości lekarzy dentystów. Zadbaliśmy w najmniejszych szczegółach o to, żeby zawarte w niej treści odzwierciedlały najlepszą, współczesną wiedzę medyczną. Skorzystaliśmy z doświadczeń uznanych międzynarodowych autorytetów, naukowców, którzy nie od dzisiaj zajmują się tematyką rozpoznawania przez lekarzy dentystów przejawów przemocy wobec dzieci.

Faktem jest, że to co oczywiste w wielu krajach UE, a także w USA, w Polsce jest w zasadzie terra incognita. Nie oznacza to, że nie ma rodzimych autorytetów, które widzą potrzebę nie tylko głośnego wyartykułowania problemu, ale pilnego przekazania lekarzom dentystom swoistej mapy drogowej. Na taką potrzebę wskazują chociażby pierwsi recenzenci książki: prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak–Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej; prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; prof. dr hab. n. med. Joanna Wysokińska-Miszczuk, kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; dr n. med. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej; prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, seksuolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Maria Jaworska Kępska, ekspertka z zakresu psychologii klinicznej.

Publikacja uzyskała pozytywną opinię ludzi, którzy mają w tym względzie najwięcej do powiedzenia. To najlepsza rekomendacja.

infoDENT24.pl: Przesłanie kierujecie do dentystów, a z tym przesłaniem wiążą się kolejne, wcale niełatwe do wypełnienia obowiązki. Macie świadomość tego, że podejmujecie temat trudny i dla wielu tajemniczy?

POLECAMY W SERWISACH