PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rok w kolejce do ortodonty na NFZ. I to nie koniec kłopotów.

WHC/ŁS
10-12-2014, 08:13
Rok w kolejce do ortodonty na NFZ. I to nie koniec kłopotów. Z badań Fundacji WHC wynika, że na samą tylko wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko z krzywym zgryzem czeka średnio rok (fot. sxc.hu)
18 miesięcy w Toruniu, 24 w Olsztynie i nawet 30 w Pułtusku – tyle w tych miastach może wynosić czas oczekiwania pacjenta na leczenie aparatem ortodontycznym – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. Średnia długość czasu oczekiwania na wizytę u ortodonty w Polsce, odnotowana na przełomie października i listopada 2014 r., wynosi 12 miesięcy. Na rozpoczęcie leczenia aparatem ortodontycznym czeka się średnio 22 miesiące.

Z badań Fundacji WHC wynika, że na samą tylko wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko z krzywym zgryzem czeka średnio rok. Niechlubnym rekordzistą jest placówka z Zabrza, gdzie na wizytę u ortodonty można zapisać się na 2019 rok.

- Tak długi czas oczekiwania na to podstawowe świadczenie powoduje, że stan uzębienia dziecka prawdopodobnie ulegnie pogorszeniu. Wizyta u specjalisty jest dopiero pierwszym z elementów leczenia ortodontycznego. Ważne jest zatem, aby zostało udzielane możliwie szybko. Kolejnym etapem, w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu, powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym, jednak i tu rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Średnio na rozpoczęcie leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym czeka się bowiem prawie 2 lata - oceniają eksperci WHC.

Etapowość leczenia aparatem ortodontycznym

 

8 letnie dziecko z krzywym zgryzem; skierowanie do ortodonty od stomatologa – 12 miesięcy - Wizyta u ortodonty dziecięcego; skierowanie na rozpoczęcie leczenia aparatem ortodontycznym – 22 miesięcy - Leczenie aparatem ortodontycznym =łączny czas oczekiwania: 34 mies.

 


Autorzy raportu zwracają uwagę, iż pomimo tego, że w procesie leczenia krzywego zgryzu u dziecka, wyróżnić można jedynie dwa etapy, to biorąc pod uwagę czas oczekiwania na wizytę u ortodonty oraz rozpoczęcie leczenia aparatem - założyć można, że w najgorszym scenariuszu dziecko musiałoby zostać umówione do ortodonty w momencie, gdy ma niespełna 3 lata, a więc w czasie, kiedy nie posiada jeszcze zębów stałych.

POLECAMY W SERWISACH