PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydentury – przeżytkiem?

ms
19-03-2018, 06:23
Rezydentury – przeżytkiem? Rezydentury nie są ważne?
Rezydentury dla lekarzy dentystów. W kolejnych rozdaniach raz jest ich kilka, raz kilkanaście, raz kilkadziesiąt, ciągle za mało. Czy walka o jedno miejsce więcej ma sens?
Prezentujemy część szóstą odpowiedzi dr. n. med. Leszka Dudzińskiego, wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL na niełatwe pytania infoDENT24.pl.

    dr n. med. Leszek Dudziński (foto NIL M.Jakubiak)

infoDENT24.pl: Rezydentury widnieją na sztandarach wielu środowisk lekarzy dentystów, z rzeczywistej potrzeby, czy może bardziej z przyzwyczajenia?
To skomplikowany problem. Niezależnie od przyczyn - brak jest chętnych do prowadzenia szkoleń. Z pewnością nie sprzyjają temu także zasady akredytacji. Nie bez winy są biurokratyczne „niemożności”. Znam ośrodki, które wystąpiły o możliwość prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych, ale przez rok od momentu aplikacji wszystko co się w ich sprawach wydarzyło to działania pozorne. Elektronizacja procesu miała pomóc, ale niewiele w tej materii zmieniła, tylko słyszymy skargi na wadliwość SMK wprowadzonego przez MZ .

Odrębną sprawą jest umiejscowienie specjalizacji na ścieżce kariery zawodowej lekarzy dentystów. Wielu z nich kształci się we własnym zakresie w Polsce i za granicą, nie patrząc przy tym na systemowe rozwiązania. Mają dyplomy prestiżowych ośrodków, mają umiejętności, zdobywają doświadczenie.

Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł postawił pytanie o zasadność realizowania specjalizacji na dotychczasowych zasadach. Może właściwsze byłoby przeprowadzenie egzaminu, dla tych którzy chcieliby sformalizować przyswojoną wiedzę i oficjalnie potwierdzić zdobyte umiejętności. 

Czytaj także:
Wytrwale łatany koszyk świadczeń stomatologicznych
I po wsze czasy nie będziesz łączył procedur medycznych
Dentysta dentyście kolegą, ale nie pracodawcą
Separatory amalgamatu - obywatelski obowiązek dentystów
Kompetencje, uprawnienia i odpowiedzialność - temat wiecznie aktualny
Znaki zakazu, ostrzegawcze i informacyjne dla lekarzy dentystów
Miliardy na stomatologię … niemal dwa
Sojusz PTS – NIL, czyli dokładnie co

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH