PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydentury mocno okrojone

ms
31-10-2016, 07:58
Rezydentury mocno okrojone Rezydentury mocno okrojone
Zapowiadanych 4200 rezydentur w 2017 r., wobec 5938 w 2016 r. to dramatyczny regres (o 1738 mniej niż w 2016 r. i aż o 2300 poniżej poziomu z 2015 r.). Rezydentur w 2017 r. będzie zatem o ponad połowę mniej niż w 2015 r.

Ministerstwo Zdrowia broni się, że nie wszystkie miejsca rezydenckie są wykorzystywane (tak jest np. w onkologii). Faktyczne w niektórych specjalnościach i w niektórych ośrodkach pozostają nie obsadzone miejsca, ale w wielu przypadkach liczba chętnych wielokrotnie przekracza limit przyjęć (np. okulistyka lub dermatologia).

Przy uwzględnieniu faktu, że co roku kończy studia ok. 4 tys. absolwentów uniwersytetów medycznych – dysproporcja pomiędzy potrzebami a możliwościami jest drastyczna.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o udzielenie wyjaśnień dotyczących zmniejszenia finansowania rezydentur w 2017 r. w planie budżetu na przyszły rok.

Naczelna Rada Lekarska proponowała także dokonanie przeglądu przepisów określających warunki, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji, a to pod kątem eliminacji z tych przepisów wymogów, które nie są konieczne do realizacji programu specjalizacji, a utrudniają ubieganie się o status jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Wprowadzenie zbyt surowych wymogów sprawia, że ograniczona jest dostępność miejsc szkoleniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentury   Maciej Hamankiewicz   NRL  

POLECAMY W SERWISACH