PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydenci zakończyli głodówkę, zapowiadają zmianę formy protestu

PAP/ms
30-10-2017, 14:52
Rezydenci zakończyli głodówkę, zapowiadają zmianę formy protestu Rezydenci protestują w innej formie (foto: pixabay)
Kończymy protest głodowy, ale nie kończymy walki o ideę, nie kończymy walki o nasze sztandarowe postulaty - twierdzą lekarze rezydenci. Zapowiedzieli, że medycy będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej niż przewidują obowiązujące normy.

- Protest nigdy nie był przeciwko komuś; protest nie był przeciwko władzy; ten protest był o coś - o realne, skokowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata. Ze względu na ignorancję i arogancję władzy, na to, że umniejszono krzykowi i wołaniu o pomoc, postanowiliśmy zakończyć protest głodowy. Kończymy tę formę protestu, ale nie kończymy walki o ideę, nie kończymy walki o nasze sztandarowe postulaty - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

- W trakcie trwania tego protestu głodowego, w ostatnim miesiącu, rząd próbował nas podzielić, przekupić, zastraszyć. Byliśmy szkalowani, obrażani, upokarzani. Idee, które przyświecały naszemu protestowi, próbowano ściągnąć na margines, mówiono że protest jest tylko o podwyżki, że jest sterowany politycznie - mówił.

Biliński zapowiedział: od dzisiaj masowo rozpoczynamy wypowiadanie tzw. klauzuli opt-out, czyli przestajemy pracować niebotyczną liczbę godzin, przestajemy pracować niezgodnie z Kodeksem pracy; przestajemy być zmęczeni; przestajemy łatać dziury systemowe, przestajemy traktować pacjentów jako cyfry, tak jak każe nam NFZ.

Podpisanie tzw. klauzuli opt-out przez lekarza jest dobrowolne. Oznacza ona wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

- My nie chcemy firmować tej bylejakości w ochronie zdrowia tym, że pracujemy niebotyczną liczbę godzin i tak naprawdę zmęczony lekarz, który pracuje już 400 godzin miesięcznie, przyjmuje chorego i jest zmuszany do wypełniania statystyk w NFZ" - powiedział Biliński. Dodał, że protestujący wystosowali pytanie do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, czy odchodzenie w takiej sytuacji od łóżek pacjentów jest etyczne.

Biliński poinformował, że przedstawiciel Porozumienia Zawodów Medycznych został włączony do Rady Dialogu Społecznego z prawem głosu. Wskazał jednocześnie, że dotychczasowa historia pokazuje, że dwanaście uchwał podjętych przez Radę Dialogu Społecznego nie weszło w życie. - Rząd bagatelizuje ten dialog. (…) Dlatego apelujemy o realne podjęcie dialogu, być może okrągły stół, być może o włączenie się pana prezydenta, aby ochrona zdrowia naprawdę była priorytetem - dodał.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyraził zadowolenie z zakończenia przez lekarzy rezydentów protestu głodowego. - Postulaty rezydentów są już zrealizowane bądź są w trakcie realizacji. Pracuje zespół, w którym analizujemy, co jeszcze można zaproponować ponad to, co jest z powodzeniem realizowane - powiedział PAP szef MZ.

POLECAMY W SERWISACH