PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rentgenodiagnostyka do pięciu zdjęć wewnątrzustnych jako świadczenie gwarantowane

ms
12-05-2016, 11:24
Rentgenodiagnostyka do pięciu zdjęć wewnątrzustnych jako świadczenie gwarantowane Rentgenodiagnostyka w ocenie RP AOTMiT (foto: pixabay)
Rada Przejrzystości uznała za zasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „23.0302 - Rentgenodiagnostyka do pięciu zdjęć wewnątrzustnych” jako świadczenia gwarantowanego, z zakresu leczenia stomatologicznego, u dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia.

Rada zaznaczyła jednak, że diagnostyka taka realizowana ma być w przypadku leczenia zęba stałego metodą apeksyfikacji, w tym wstępne i kontrolne w okresie zamknięcia otworu wierzchołkowego.

Rada Przejrzystości zauważyła, że procedury lecznicze - w przypadku zębów z niezakończonym rozwojem korzenia - wymagają radiologicznej diagnostyki wstępnej oraz kontroli co 3-4 miesiące. Oznacza to konieczność wykonania zwykle 4-5 zdjęć w całym procesie diagnostyczno-leczniczym. Obecnie istnieje możliwość wykonania dwóch zdjęć wewnątrzustnych.

Rada przyznała, że ta technika jest powszechnie stosowana w stomatologii. Odnalezione rekomendacje kliniczne zalecają wykonywanie zdjęć wewnątrzustnych w szeregu wskazań, jednakże brak jest bezpośredniego odniesienia do rentgenodiagnostyki zębów z niezakończonym rozwojem korzenia. Aktualnie ze środków publicznych finansowane jest wykonywanie dwóch zdjęć wewnątrzustnych.

Świadczenie jest udzielane do dwóch zdjęć wewnątrzustnych w roku kalendarzowym w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi, z koniecznością dokonania wpisu do dokumentacji medycznej.

Rada Przejrzystości podkreśla, że zawarte w zleceniu ograniczenie uprawnień do wystawiania skierowania do „lekarza dentysty posiadającego specjalizację w dziedzinie stomatologii dziecięcej lub lekarza dentysty w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie" jest sprzeczne z treścią rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, zgodnie z którym, świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży mogą być realizowane również przez lekarzy dentystów bez dodatkowych kwalifikacji.

W opinii Rady korzystne wydawałoby się zrezygnowanie z odrębnego finansowania tej procedury i uwzględnienie wykonywania zdjęć RTG w ramach ryczałtu za wykonywany zabieg. Odrębne finansowanie świadczenia może sprzyjać nadużywaniu tej procedury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH