PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rekonstrukcja bezzębnej żuchwy za pomocą implantów (wytyczne)

ms
23-06-2017, 08:20
Rekonstrukcja bezzębnej żuchwy za pomocą implantów (wytyczne) dr hab. Marzena Dominiak, prof. n. med., kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu
W ramach IX ICOI Europe Consensus Conference przygotowano wytyczne dotyczące rekonstrukcji bezzębnej żuchwy za pomocą implantów. Stanowisko rodziło się w gronie światowych sław implantologii stomatologicznej, nie tylko tych którzy aktywnie działają w strukturach ICOI. Jednym z recenzentów tego opracowania była prof. dr hab.  n. med Marzena Dominiak, kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu.

Wdrożenie uogólnionych zasad w praktykach implantologicznych ma sens. Tym razem wytyczone zostały  kroki w leczeniu bezzębnej żuchwy za pomocą implantów wspierających protezy ruchome oraz o stałe.

Ważne, żeby dopasować leczenie w sposób indywidualny, rozpoczynając od warunków anatomicznych pacjenta. Pamiętajmy także o ogólnej kondycji zdrowotnej leczonej osoby. I właśnie na ten aspekt zagadnienia zwróciłam uwagę w trakcie debaty Consensus Conference.

Kwalifikując do leczenia musimy w pierwszej kolejności spojrzeć na stan higieny jamy ustnej pacjenta. To zasadniczy czynnik, który determinuje decyzję o wszczepieniu implantów, a następnie umożliwia podjęcie decyzji odnośnie określonej liczby implantów i rodzaju pracy protetycznej. Problemy z higieną mogą wynikać chociażby z: braku umiejętności dbania o stan zdrowia, ze złych nawyków, z chorób przyzębia, które a priori determinują większą kumulację płytki nazębnej czy też zdolności manualnych i wieku pacjenta.

Dopiero w następnej kolejności należałoby analizować kolejne czynniki, w tym ilość i jakość kości i tkanek miękkich, ilość zębów w przeciwstawnym łuku zębowym, wiek i oczekiwania pacjentów czy też możliwości finansowe.

Consensus Conference służyła skonfrontowaniu poglądów klinicystów i profesorów, którzy przeprowadzili analizę piśmiennictwa na temat rekonstrukcji bezzębnej żuchwy za pomocą implantów. Okazało się, że nakreślone spektrum zbliżyło dyskutujące strony. Jest to potwierdzenie dobrego kierunku proponowanych wskazań. W mojej ocenie, przygotowano optymalne rozwiązania. Skodyfikowane procedury znam bardzo dobrze, stosuję je lecząc codziennie pacjentów. Z klinicznego punktu widzenia są one naprawdę dobre, wpisują się w moje rozumowanie wyboru metody leczenia pacjenta.

Powstałe wytyczne zostaną opublikowane w Journal of Prosthetic Dentistry. Musimy zatem nieco poczekać na swoistą książkę kucharską dla dentystów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Marzena Dominiak   ICOI   implantologia  

POLECAMY W SERWISACH