PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Region wałbrzyski usilnie stawia na dentystę w szkole

jsz
05-05-2014, 07:57
Region wałbrzyski usilnie stawia na dentystę w szkole Region wałbrzyski usilnie stawia na dentystę w szkole
Najpierw Kudowa Zdrój, teraz Świdnica, kolejne gminy próbują we własnym zakresie reaktywować gabinety stomatologiczne w szkołach.

W Witoszowie (powiat świdnicki) szkolny gabinet działa. Było łatwiej, bo prowadzi go mieszkanka wsi. Uruchomienie szkolnego gabinetu nie jest sprawą prostą, gdyż leczenie uczniów wymaga uzyskania zgody każdego z rodziców. Po okresie załatwiania tego typu formalności leczeniu w szkole w Witoszowie poddawane sa nie tylko tamtejsi uczniowie, ale także przedszkolaki. Przebadane zostały wszystkie dzieci. Realizowane są działania profilaktyczne. Wartość kontraltu nie jest imponująca 7,5 tys. zł. Pieniądze te mają pokrywać koszt pracy dentystyki i jej asystentki.
Kolejne gabinety szkolne w gminie Świdnica powstają w Pszennie i w Lutomii.

W Kudowie Zdroju szkolny dentysta funkcjonuje od ponad roku. Z usług gabinetu bezpłatnie korzystają wszystkie dzieci z terenu gminy, aż do klas maturalnych. Pacjentów jest ok. 1,5 tys. Przystosowanie pomieszczenia i zakup wyposażenia gabinetu stomatologicznego kosztowały 100 tys. zł. Połowę środków dała gmina, połowę Fundacja Polska Miedź. Gabinet realizuje trzyletni kontrakt z NFZ. Pracuje w nim dwóch lekarzy dentystów.

Profilaktyka w Świdnicy realizowana jest w pełnym słowa tego znaczeniu u podstaw. O konieczności dbania o stan uzębienia najmłodszych przypominają sobie i rówieśnikom przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 315. Kilkunastominutowy spektakl „Baba Jaga u dentysty" przedstawiony został podczas kwietniowego Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH