PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Recepty na leki refundowane - powraca zadawniony konflikt

29-11-2012, 05:12
NFZ (foto: infoDENT24.pl)
NFZ (foto: infoDENT24.pl)
Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił w swoim zrozumieniu uporządkować sprawę wystawiania recept na leki refundowane. Według ocen Okręgowych Izby Lekarskich publiczny płatnik robi to na swój sposób, niestety naruszając przy tym prawa medyków.

Recepty na leki refundowane - namawianie przez dezinformowanie
Oddziały Wojewódzkie NFZ żądają, aby ci lekarze, którzy wciąż nie podpisali indywidualnej umowy z publicznym płatnikiem na wystawianie recept na leki refundowane - w końcu to uczynili. NFZ wzywa takich medyków (a ponoć to ponad połowa lekarzy w kraju) do zaprzestania bezprawnego wystawiania recept refundowanych". Fundusz namawia lekarzy, aby podpisali umowę w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania i złożyli pisemne wyjaśnienia w sprawie bezprawnego wystawiania recept refundowanych.

OIL przypominają i zapewniają swoich członków, że pismo publicznego płatnika dotyczy wyłącznie recept refundowanych: pro auctore, pro familia oraz wystawianych przez osoby realizujące usługi w ramach gabinetu prywatnego.

Irytujące jest to, że wielu lekarzy, którzy otrzymali upominające pismo z NFZ, nie wystawiło żadnej recepty na leki refundowane, a jeśli tak - to naruszono ich dobra osobiste, bo zostali pomówieni o czyn, którego się nie dopuścili.

OIL przypominają i uspokajają lekarzy,  że nie podlegają jurysdykcji NFZ, jeśli nie podpisali żadnych aneksów do wypowiedzianej 30 czerwca 2012 r. przez NFZ umowy i nie wypisali od tego czasu żadnej recepty refundowanej w ramach indywidualnej praktyki.

OIL przypominają i ostrzegają lekarzy, że każdy kto podpisze aneks zgadza się na nakładanie kar za błędy na receptach (prawdziwe i wyimaginowane) i to tych wystawionych nawet pięć lat wstecz licząc od daty podpisania aneksu.

Z kolei Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków instruuje medyków, nie mających indywidualnej umowy z NFZ na wystawianie recept na leki podlegające refundacji, a którzy otrzymali pisma ponaglające do działania, pomimo, że od 1 lipca 2012 r. nie wystawiali recept pro auctore, pro familia, ani w ramach indywidualnej praktyki (przy odpłatności innej niż 100 proc.) - o wysyłanie do NFZ pism domagających się wyjaśnienia przyczyn wysuwania wobec nich bezpodstawnych żądań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   NRL   recepty   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH