PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Raport FDI o obchodach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej

12-04-2013, 00:01
Raport FDI o obchodach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (fot. FDI)
Raport FDI o obchodach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (fot. FDI)
Światowa Federacja Stomatologiczna FDI (World Dental Federation) opublikowała wstępny raport podsumowujący obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca 2013). Wynika z niego, że World Oral Health Day na całym świecie, od Armenii po Nigerię, z każdym rokiem świętuje się coraz aktywniej. Raport powstał na podstawie danych organizacji zdrowotnych i informacji prasowych przysyłanych do FDI z całego świata.

Jak świętowano Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej?

W Armenii 400 studentów z dwóch uniwersytetów: Yerevan State University i Armenian-Slavonic University, przy wsparciu samorządów studenckich, promowało wśród mieszkańców dużych miast zalety dokładnego szczotkowania zębów i dobre nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej.

W Australii Narodowy Związek Dentystów (Australian Dental Assocation) doradzał wszystkim Australijczykom, aby wzięli sobie do serca przesłanie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i pamiętali o regularnych wizytach u dentysty.

W Danii  lokalne stowarzyszenie Dentystów bez granic życzyło całej duńskiej opinii publicznej szczęśliwego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

W Estonii obchody Dnia Zdrowia Jamy Ustnej otrzymały bardzo duże wsparcie ze strony mediów. W radiu i telewizji pojawiło się wiele wywiadów z członkami i rzecznikami resortu zdrowia. W dniu ŚDZJU w Talinie  odbył się również zjazd estońskiego zrzeszenia lekarzy dentystów, podczas którego zorganizowano wykłady o zdrowiu i profilaktyce zdrowia jamy ustnej i zębów.

W Indonezii narodowe zrzeszenie lekarzy dentystów (Indonesian Dental Assocation) wraz z organizacją prozdrowotną Special Olympic Indonesia oraz z wolontariuszami, w tym 30 stomatologami, zorganizowało specjalną akcję promocji zdrowia wśród ponad 200 osób z zaburzeniami uczenia się. Wszyscy uczestnicy przeszli trening jak leczyć osoby ze specjalnymi potrzebami.

We Włoszech obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej odbywały się głównie na ulicach miast, takich jak Rzym, Pawia czy Cagliari. W liczne akcje zaangażowały się szczególnie aktywnie lokalne media, dzięki nim w dyskusję o zdrowiu wciągnięto nie tylko opinię publiczną, ale także: urzędników, polityków, pracowniwków naukowych uniwersytetów medycznych oraz przedstawicieli branży stomatologicznej. Ponadto w wielu miastach zorganizowano darmowe wizyty kontrolne oraz darmowe porady dotyczące zdrowia jamy ustnej.

W Meksyku krajowy związek lekarzy dentystów, zorganizował otwartą dyskusję o programach zdrowotnych, które muszą zostać podjęte na szczeblu rządowym. Podczas dyskusji obecni byli między innymi przedstawiciele zakładów ubezpieczeń społecznych, branży dentystycznej, szpitali oraz publicznych i prywatnych uniwersytetów.

W Nigerii mieszkańcy Lagos byli świadkami bicia nowego rekordu w szczotkowaniu zębów. Cała akcja miała na celu uświadomienie opinii publicznej, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej. Bicie rekordu, zorganizowane przez Nigeryjski Związek Lekarzy Dentystów i władze Lagos, zebrały ponad 300 tys. dzieci, które jednocześnie szczotkowały zęby. Tym samym pobity został poprzedni rekord ustanowiony w Indiach z udziałem 176 000 osób.

W Stanach Zjednoczonych, w ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, pod hasłem Zdrowe Zęby dla Zdrowego Życia dentyści uroczyście otworzyli sesję na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.

Warto jeszcze przypomnieć, że w Polsce, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, ponad 130 gabinetów stomatologicznych prowadziło bezpłatne badania stomatologiczne, bezpłatną fluoryzację (lakierowanie zębów). Portal infoDENT24.pl szczegółowo  informował o obchodach, czego dowodzi poniższa liczba artykułów.

Źródło: FDI

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH