PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rafalska stanowczo: nie ma ucieczki przed e-zwolnieniami

smn
25-01-2018, 13:00
Rafalska stanowczo: nie ma ucieczki przed e-zwolnieniami Zwolnienia po 1 lipca jedynie w formie elektronicznej! (fot. pixabay)
Nie ma odwrotu, elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. – minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska tak właśnie skomentowała zabiegi OZZL i Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia o utrzymanie tradycyjnej formy zwolnień lekarskich.

Zarząd Krajowy OZZL poparł Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które w specjalnym piśmie  z 17 stycznia 2018 r., zwróciło uwagę minister rodziny, pracy i polityki społecznej, że wystawianie zwolnień jedynie w elektronicznej formie od 1 lipca 2018 r. będzie zwyczajnie niemożliwe. Wobec tego obie organizacje wnioskują o utrzymanie nadal formy papierowej. Takie rozwiązanie pozwoli każdemu lekarzowi na wybór najdogodniejszego dla niego rozwiązania.

Nie ma odwrotu, elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. – skomentowała stanowisko lekarzy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Prace nad wdrożeniem systemu są już bardzo zaawansowane. - Nie uciekniemy przed cyfryzacją. Ta propozycja miała przedłużone vacatio legis - mówiła minister.

Minister odniosła się do argumentu PPOZ, że z wystawianiem e-zwolnień mogą mieć trudności lekarze, którzy są w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Jej zdaniem przedłużanie wejścia w życie ustawy nie rozwiąże problemu.

Z danych ZUS wynika, że przez ostatnie dwa lata, od 1 stycznia 2016 r., na 19-20 mln wydawanych rocznie zwolnień papierowych lekarze wystawili 1,76 mln zwolnień w formie elektronicznej.

Żeby korzystać z e-zwolnień na Platformie Usług Elektronicznych ZUS swoje konto muszą mieć zarówno pracodawcy, jak i lekarze wystawiający zwolnienia pracownikom. 

Tak więc czas obowiązkowych e-zwolnień nieubłaganie się zbliża. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku wychodzi na przeciw potrzebom lekarzy dentystów i udostępnia na swojej stronie przystępny instruktaż, który krok po kroku wyjaśnia w jaki sposób należy poprawnie wystawić e-zwolnienie.

 

Więcej: ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-Zdrowie  

POLECAMY W SERWISACH