PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Radziwiłł: możliwe że wrócą stypendia fundowane dla studentów medycyny i lekarzy

smn/PAP
17-02-2017, 10:17
Radziwiłł: możliwe że wrócą stypendia fundowane dla studentów medycyny i lekarzy Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł
Resort zdrowia zastanawia się nad przywróceniem stypendiów fundowanych dla studentów medycyny i młodych lekarzy.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że resort zdrowia bardzo intensywnie analizuje różne scenariusze, w tym powrót do stypendiów fundowanych.

- Niezależnie od tego, że studia nie są płatne, można by ze studentom lub specjalizującym się później młodym lekarzem zawrzeć dodatkową umowę. Mógłby być dodatkowo finansowany w czasie nauki, ale ze zobowiązaniem, że przez jakiś czas będzie musiał dalej pracować w publicznym systemie polskiej służby zdrowia - powiedział minister.

Zdaniem Radziwiłła jest to rozwiązanie, które być może dałoby się upowszechnić i uzyska akceptację tych młodych ludzi, których przytłaczająca większość chce pozostać w Polsce.

Pytany o oczekiwania płacowe lekarzy rezydentów, minister powiedział, że w porównaniu do rynku pewnie nie są one wygórowane, natomiast w porównaniu z naszymi możliwościami niektóre ich oczekiwania są niemożliwe do spełnienia. Dodał, że chodzi o postulat pensji podstawowej w wysokości dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy specjalistów.

Radziwiłł przypomniał, że lekarze, tak jak przedstawiciele innych zawodów, korzystają z kroczącego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt ustawy zapewniającej podwyżki dla pracowników medycznych w 2017 r.

Projektowana ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych ma określić najniższy poziom miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (podstawowego wynagrodzenia brutto) określonego w umowie o pracę, bez dodatkowych składników (np. z tytułu pełnienia dyżurów medycznych).

Projekt przewiduje, że najmniej zarabiający pracownicy medyczni pierwsze podwyżki otrzymają do 1 lipca 2017 r. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   Ministerstwo Zdrowia   studia  

POLECAMY W SERWISACH