PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pytanie o rozdzielność samorządu lekarzy i lekarzy dentystów trafiło do ministra zdrowia

ms
29-03-2016, 08:03
Pytanie o rozdzielność samorządu lekarzy i lekarzy dentystów trafiło do ministra zdrowia W Sejmie o rozdzielczości samorządu lekarzy i lekarzy dentystów (foto: pixabay)
Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa ustanowienie odrębnego samorządu zawodowego lekarzy dentystów – pyta w interpelacji poselskiej Halina Szydełko.

Obecny stan prawny, w którym jeden samorząd reprezentuje interesy dwóch grup zawodowych (lekarzy i lekarzy dentystów) nie leży w interesie grupy zawodowej będącej w mniejszości - zauważa posłanka Halina Szydełko.

Autorka interpelacji poselskiej do ministra zdrowia w taki oto sposób wyjaśnia zasadność rozdziału samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Działalność obu grup znacząco się różni – czym innym zajmują się lekarze, a czym innym lekarze dentyści – w konsekwencji ich interesy i cele są różne, różne są też oczekiwania członków tych grup zawodowych.

Lekarze dentyści, w ramach ogółu członków samorządu, stanowią jedynie 22 proc.

We wspólnym samorządzie nominalnie lekarze i lekarze dentyści mają równe prawa polegające na tym, że każdy członek ma jeden głos. W przypadku lekarzy dentystów, których jest znacznie mniej ta równość jest pozorna i uniemożliwia samorządne działanie.

Mniejsza liczba lekarzy dentystów wśród członków izb samorządowych oznacza, że w każdym organie izby wiodącą rolę odgrywają lekarze. Prowadzi to do marginalizacji problemów lekarzy dentystów w ramach istniejącego samorządu, jak również faktycznego pozbawiania lub przynajmniej ograniczania ich wpływu na funkcjonowanie i kierunki działań samorządu i uniemożliwia realne reprezentowanie tej grupy zawodowej.

Osób wykonujących zawód lekarza dentysty w Polsce jest ok. 40 tys. Jest to na tyle duża i świadoma grupa wykonująca zawód zaufania publicznego, że domaga się własnego samorządu zawodowego. Obowiązujące rozwiązanie prawne jest z punktu widzenia lekarzy dentystów faktycznym zaprzeczeniem samorządności. Są oni bowiem uzależnieni od decyzji podejmowanych przez reprezentantów innej grupy zawodowej – lekarzy. Powoduje to między tymi grupami niepotrzebne animozje, utrudnia funkcjonowanie organów izb, deprecjonuje pozycję lekarzy dentystów w ramach samorządu i obniża rangę zawodu, który wykonują.

Posłanka pyta czy Ministerstwo Zdrowia rozważa ustanowienie odrębnego samorządu zawodowego lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
samorząd lekarski  

POLECAMY W SERWISACH