PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przemysław Uliasz (Prima-Dent): za 45 złotych nie wyleczymy pacjenta

informacja prasowa/ŁS
24-07-2014, 08:05
Przemysław Uliasz (Prima-Dent): za 45 złotych nie wyleczymy pacjenta Przemysław Uliasz przekonuje, iż w obliczu niskich nakładów na stomatologię warto rozwijać programy profilaktyczne (fot. archiwum prywatne)
1,75 mld zł w sumie i 45 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca – tyle w 2015 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wyda na leczenie stomatologiczne. - W obliczu tak niskiej sumy podstawowe znaczenie ma podejmowanie inicjatyw profilaktycznych i promujących zdrowie – przekonuje lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent w Warszawie, ekspert medyczny kampanii „Lekcja Stomatologii”.

Przemysław Uliasz przekonuje, że kwota 45 zł nie jest w stanie pokryć żadnego zabiegu stomatologicznego w całości, dlatego Polacy coraz częściej sięgają po usługi gabinetów prywatnych. Zdaniem stomatologa, dzisiejsza dentystyka wymaga pewnego wkładu pieniędzy, lecz jej usługi są na najwyższym poziomie, a efekty utrzymują się przez lata.

- Koszty wizyty dentystycznej, wbrew ogólnej opinii, nie są zawyżane przez prywatne kliniki. Na cenę składa się wiele czynników: fotel dentystyczny, autoklaw, wiertła, wypełnienia, asysta stomatologiczna oraz wynajem lokalu. Podliczając wszystkie wydatki, koszt jednej wizyty znacznie przekroczy kwotę, którą NFZ oferuje na roczną opiekę jednego pacjenta. Dodatkowo lekarze muszą inwestować w wykształcenie, gdyż stomatologia znacząco ruszyła do przodu w ciągu ostatnich lat - przekonuje.

Kierownik NZOZ Prima-Dent, wobec niskich nakładów na stomatologię, szansy upatruje w edukacji pacjentów.

- Dzięki edukacji można realnie wpływać na zmianę postaw społecznych związanych z regularną kontrolą stanu uzębienia. Należy zwalczać przyczyny chorób jamy ustnej, a nie ich objawy, dlatego zwiększenie świadomości profilaktyki już u najmłodszych pacjentów jest bardzo ważne. Promocja zdrowia nie wywołuje stresu i bólu, a jej koszty są znacznie mniejsze niż koszty leczenia choroby. Kształtowanie postaw prozdrowotnych może także pozytywnie wpłynąć na ogólny stan uzębienia Polaków - uważa dr Uliasz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH