PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Protezy z internetu znów na cenzurowanym

20-01-2013, 23:55
Protezy z internetu znów na cenzurowanym
Protezy z internetu znów na cenzurowanym
Komisja Stomatologiczna NRL apeluje o podjęcie skutecznych działań, włącznie z tymi o charakterze legislacyjnym, które pomogłyby zablokować coraz częściej pojawiające się w internecie oferty wysyłkowej realizacji usług protetycznych. Członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zawiadomili nawet prokuraturę o możliwości popełnienia czynu zabronionego - jedna z inkryminowanych firm działa właśnie w tym mieście.

O tym, że dentyści skupieni wokół samorządu lekarskiego chcą zakazać handlu protezami zębowymi w serwisie Allegro.pl pisaliśmy w październiku 2012 r. Nieuczciwi sprzedawcy oferują w Allegro.pl takie, które podobno można samemu dopasować  i użytkować. Chodzi o ogłoszenia tego typu:

http://allegro.pl/sztuczne-zeby-szczeka-proteza-i2963905776.html

 

Czytaj także: Komisja Stomatologiczna NRL upomina allegro.pl za sprzedaż protez zębowych

 

- Coraz częściej pojawiają się w internecie oferty "wysyłkowej realizacji usług protetycznych" bez kontaktu pacjenta z lekarzem dentystą, bez pisemnego zlecenia wystawionego przez lekarza. Potencjalni klienci informowani są m.in., że wysyłkowa realizacja protez stomatologicznych jest jak najbardziej możliwa, a obawy o jakość tak zrealizowanej protezy są kompletnie nieuzasadnione. Potencjalni klienci dowiadują się, że po dokonaniu wpłaty otrzymają przesyłkę, w której będą wszystkie potrzebne składniki do wykonania tzw. wycisku (odcisku szczęk) wraz z instrukcją i wzornikiem kolorów.  Są przy tym instruowani, jak samodzielnie wykonać taki wycisk czytamy w komunikacje KS NRL.

Kolejny apel do URPL

Naczelna Izba Lekarska ponownie zwróciła się do prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, informując o kolejnych tego rodzaju przypadkach i wzywając jej szefa o zajęcie się sprawą.

- Podkreślamy, że mamy świadomość, iż urząd w obecnym stanie prawnym nie jest w stanie podejmować skutecznych działań, o czym informował nas w piśmie z 21 września 2012 r., jednakże rosnąca skala zjawiska i zagrożenia dla pacjentów wymagają podjęcia skutecznych działań, nawet o charakterze legislacyjnym apelują dentyści.

Allegro.pl odmawia pomocy

Przypomnijmy, że przewodnicząca KS NRL Anna Lella, już w czerwcu 2012 r. skierowała do firmy prowadzącej serwis Allegro.pl pismo z wnioskiem o pilne usunięcie wszystkich tego rodzaju ofert z serwisu oraz podjęcie działań w celu zapobieżenia pojawianiu się ich w przyszłości. Oferowanie w bezpośredniej sprzedaży pacjentom stomatologicznych wyrobów protetycznych jest nie tylko niezgodne z prawem obowiązującym w Polsce oraz całej Unii Europejskiej, ale, co jest nawet bardziej istotne, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia potencjalnego nabywcy, który podejmie próby samodzielnego zastosowania takiego wyrobu stwierdzono w komunikacie.

Reakcja serwisu aukcyjnego była prawie natychmiastowa. Właściciele poinformowali KS NRL, że nie są w stanie stwierdzić czy dochodzi do naruszania prawa i poinformowali, że jedyną instytucją, która mogłaby się tego podjąć jest podmiot, który wyroby medyczne wprowadza na rynek. W tym przypadku jest nim Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Członkowie Komisji Stomatologicznej zwrócili się, więc do jego prezesa  Grzegorza Cessaka, o wyjaśnienie sprawy. Szef URPLWMiPB, sprawę zbadał, ale nie rozwiązał. W przypadku gdy sprzedawcy na aukcjach internetowych nie podają swoich danych, Urząd nie jest w stanie podjąć żadnych działań. Zwróciliśmy się z prośbą do właściciela Allegro o przekazanie informacji o sprzedaży, ale ten odmówił, zasłaniając się polityką ochrony prywatności czytamy w piśmie skierowanym do KS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   protezy   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH