PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Projekt aktu prawnego ws. szkolnych gabinetów dentystycznych – jeszcze nie teraz

Łukasz Sowa
29-10-2014, 08:01
Projekt aktu prawnego ws. szkolnych gabinetów dentystycznych – jeszcze nie teraz Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia (fot. PTWP)
Lekarze dentyści, którzy szykują się na spotkanie z Bartoszem Arłukowiczem (30 października) w sprawie gabinetów szkolnych, nie powinni sobie po tej wizycie zbyt dużo obiecywać. – Spotkanie będzie miało charakter roboczy, na którym zostanie podjęta problematyka związana z organizacją opieki stomatologicznej dla dzieci – informuje infoDENT24.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

- Mam nadzieję, że Bartosz Arłukowicz przedstawi konkretny projekt aktu prawnego regulującego tę kwestię - mówił kilka dni temu w rozmowie infoDENT24.pl Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

infoDENT24.pl dowiedział się, że Bartosz Arłukowicz takiego projektu nie zaprezentuje. Spotkanie będzie miało charakter roboczy.

Przypomnijmy, że inicjatorem spotkania w sprawie szkolnej opieki stomatologicznej jest szef resortu zdrowia. Zaproszenie trafiło do rąk dr n. med. Agnieszki Ruchały -Tyszler, wiceprezesa NRL i szefowej KS NRL. Na Miodową zaproszeni zostali także członkowie Komisji Stomatologicznej: Andrzej Baszkowski, Jerzy Gryko, Małgorzata Lindorf, Alicja Marczyk-Felba, Ewa Miękus-Pączek, Jolanta Mokrzycka-Smerkowska oraz Anita Pacholec.

O czym Bartosz Arłukowicz chce rozmawiać z dentystami? Być może o zmianie przepisów, które ułatwiłyby szkolnym placówkom kontraktowanie świadczeń.

Jak podkreśla MZ, aktualnie żaden z obowiązujących aktów prawnych odnoszących się do świadczeń stomatologicznych w systemie ochrony zdrowia - nie wyodrębnia gabinetów stomatologicznych usytuowanych na terenie szkół, jako jednostki ocenianej na innych zasadach. Świadczeniodawcy, przystępując do postępowań konkursowych celem zawarcia umów na świadczenia stomatologiczne, muszą spełnić warunki zawarte w konkursach ofert. Procedura nie dopuszcza elementu uznaniowości, subiektywizmu lub stosowania kryteriów oceny innych, niż wynikające z obowiązującego prawa.

- W sytuacji, gdyby Fundusz kontraktował świadczenia stomatologiczne, traktując w sposób priorytetowy świadczeniodawców ze względu na lokalizację gabinetów, to można byłoby to uznać za sprzeczne z art. 134 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), tj. nieprzestrzegania podstawowej na gruncie procedury konkursowej zasady równego traktowania świadczeniodawców - wyjaśnia Krzysztof Bąk.

Przedmiotem dyskusji stomatologów z KS NRL i Bartosza Arłukowicza będą zapewne koszty uruchamiania szkolnych gabinetów. Wstępne szacunki są porażające. - Koszt założenia szkolnych gabinetów dentystycznych waha się na poziomie 4,5 miliarda zł - wylicza Krzysztof Bąk.
Na tę sumę składa się koszt sprzętu i dostosowania pomieszczenia, które w tej chwili nie istnieje - ok. 150 tys. zł pomnożone przez 30 000 szkół.

Przypomnijmy, że roczny budżet NFZ na opiekę stomatologiczną w Polsce to ok. 1,8 mld złotych.

Stomatolodzy do spotkania przystępują bardzo zmotywowani. Liczą na konkrety, ale doceniają, że o stomatologii szkolnej MZ chce w ogóle rozmawiać.  - Zapowiedź powrotu stomatologicznych gabinetów szkolnych zasługuje na uznanie. W szczególności, że środowisko lekarskie miało już taki postulat. Ale wymaga to zmian, wielu regulacji prawnych m.in. w ustawie o świadczeniach gwarantowanych, z której wynika że dostęp do świadczeń nie może być ograniczony - mówiła po expose Ewy Kopacz, dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes NRL, szefowa KS NR. 

Zdaniem Macieja Hamankiewicza pomysł przywrócenia stomatologii w szkołach powinien być oparty na konkretnych rozwiązaniach prawnych, które zostaną przedstawione w formie projektu. Być może pierwszy krok do ich opracowania zostanie podjęty właśnie na spotkaniu w MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH