PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Program totalny, czyli paszporty zębowe w Zduńskiej Woli

ms
14-05-2014, 08:06
Program totalny, czyli paszporty zębowe w Zduńskiej Woli Program totalny, czyli paszporty zębowe w Zduńskiej Woli (foto: sxc.hu)
Do przedszkoli, szkół podstawowych i przychodni lekarskich dla dzieci w Zduńskiej Woli trafiło 650 „Paszportów zębowych". Dostaną je rodzice dbający o zęby pociech. Pieniądze na nie, jak i na 2 tys. książeczek edukacyjnych pochodzą z kasy miasta.

Pieniądze wyłożą nie tylko władze Zduńskiej Woli, bo także, sponsorzy oraz rady rodziców. Czym różni się ten program od podobnych działań profilaktycznych co i raz organizowanych w różnej formie i przez różne podmioty, dla których zdrowie jamy ustnej najmłodszych nie jest bez znaczenia? Przede wszystkim założeniem, że projekt obejmie wszystkie dzieci w wieku od 2 do 6 lat ze Zduńskiej Woli i gminy Zduńska Wola i to przez okres trzech lat.

Pomyślano nawet o tym, aby dzieci, które nie korzystają z opieki i edukacji przedszkolnej, objęte były programem edukacyjnym poprzez placówki medyczne, w których się leczą.

Organizatorzy uznali, że paszporty zębowe są najefektywniejszym sposobem realizowania nadzoru nad stanem jamy ustnej dzieci. Jest to bowiem bodziec do szybszego reagowania przez rodziców na pojawiające się nieprawidłowości.

Częścią programu będzie także akcja fluoryzacji zębów u dzieci.

Inicjatorką przedsięwzięcia jest Anna Lis - Owczarek z Centrum Stomatologii w Zduńskiej Woli.

W Zduńskiej Woli ponad 60 proc. dzieci nie chodzi do lekarza dentysty. 56 proc. najmłodszych już w wieku trzech lat ma średnio po trzy zęby objęte próchnicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH