PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka – systematyka: oklaski dla Myślenic

ms
03-03-2017, 11:31
Profilaktyka – systematyka: oklaski dla Myślenic Wzorcowy program profilaktyczny (foto: pixabay)
W powiecie myślenickim od lat realizowany jest program profilaktyki próchnicy. Mogą z niego korzystać dzieci i młodzież z wszystkich gmin na terenie powiatu. Co ważne, program ten przynosi bardzo obiecujące rezultaty.

- Analizując efekty programu od 2009 r., wskaźnik występowania próchnicy wśród dzieci objętych programem znacząco się obniżył - wynosił wówczas ponad 7, natomiast już w 2015 r. wskaźnik, określający liczbę zębów dotkniętych próchnicą spadł do nieco ponad 3 – informuje Małgorzata Bajer, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia.

Dodaje ona, że w 2017 r. w budżecie powiatu na lakowanie zębów dzieci i młodzieży zaplanowano 80 tys. zł. - Obecnie, oczekujemy na wybór realizatorów programu, a od połowy marca planujemy jego rozpoczęcie. Jest to jeden z najważniejszych programów w powiecie, biorąc pod uwagę nie tylko budżet, ale również liczbę osób objętych programem – wyjaśnia Małgorzata Bajer.

Program realizowany pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, posiada pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Program ten, z uwagi na zadowalające efekty, zbudowane zaplecze w postaci gabinetów stomatologicznych - jest podstawowym programem profilaktycznym, który będzie realizowany przez kolejne lata, tak aby zostały osiągnięte założone cele w postaci zmniejszenia problemu próchnicy wśród dzieci. Całkowity koszt programu w 2016 r. wyniósł 90 tys. zł (łącznie zalakowano 7,2 tys. zębów u ponad 1 tys. dzieci).

Realizacja programu jest możliwa dzięki gabinetom dentystycznym funkcjonującym w 10 szkołach na terenie powiatu (9 z nich zostało wyposażonych w ramach pozyskanych przez powiat środków z Funduszu Norweskiego w 2009 r.). Od chwili zakończenia projektu, czyli od 2011 r., program profilaktyki próchnicy w całości finansowany jest w ramach budżetu powiatu myślenickiego. Program ten realizowany jest przy współpracy z gminami z terenu powiatu myślenickiego. Gminy organizują dowóz dzieci do gabinetów szkolnych (Tokarnia, Wiśniowa, Siepraw, Sułkowice) i zapewniają ubezpieczenie sprzętu specjalistycznego w gabinetach.

Systematyczne wykonywane zabiegi profilaktyczne przynoszą dobre rezultaty. Lakowanie zębów stałych praktycznie nie jest finansowane przez NFZ (w ramach ubezpieczenia można dzieciom do 8 r. życia zalakować wyłącznie zęby „szóstki”. Dlatego program ten finansowany z budżetu powiatu realnie zwiększa dostępność dzieci na terenie powiatu myślenickiego do profilaktyki.

W latach 2012-2016 udało się zalakować ok. 38 tys. zębów, blisko 7 tysięcy dzieci objęto bezpłatną profilaktyką stomatologiczną. Koszt zabiegów w tych latach wyniósł 450 tys. zł, a źródłem finansowania był budżet powiatu myślenickiego.

Więcej: myslenice-itv.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH