• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka próchnicy u ciężarnych: zalecenia ACFF dla dentystów

ms
09-11-2015, 06:52
Profilaktyka próchnicy u ciężarnych: zalecenia ACFF dla dentystów Ciężarna u dentysty:zalecenia ACFF (foto: pixabay)
Autorzy opracowania: Profilaktyka próchnicy u kobiet ciężarnych – zalecenia dla lekarzy stomatologów przypominają m.in., że leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszym czasem jest okres pomiędzy 14. a 20. tygodniem ciąży.

I trymestr – należy unikać zabiegów stomatologicznych, ograniczając je do sytuacji absolutnie koniecznych, wskazana jest duża ostrożność w przypadku stosowania środków znieczulających, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
II trymestr – najbezpieczniejszy okres dla rozwoju płodu, optymalny na przeprowadzenie profesjonalnych działań profilaktycznych oraz koniecznego leczenia stomatologicznego.
III trymestr – ze względu na zagrożenie porodem przedwczesnym, konieczne zabiegi powinny być wykonywane w pierwszej połowie tego trymestru, wizyty nie powinny być długie - z uwagi na możliwość wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej- spadek ciśnienia w wyniku ucisku macicy na naczynia żylne, występuje w 3. trymestrze, kiedy kobieta ciężarna przebywa zbyt długo w pozycji leżącej.

Bez względu na okres ciąży i rodzaj przeprowadzanego zabiegu, pobyt pacjentki w gabinecie stomatologicznym powinien być jak najbardziej komfortowy.

  Profilaktyka próchnicy u kobiet ciężarnych – zalecenia dla lekarzy stomatologów.

Opracowanie to jest częścią najnowszych zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej u dzieci i młodzieży oraz u dzieci obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, a także profilaktyki próchnicy u kobiet w ciąży. Zalecenia opracowane zostały przez ekspertów Polskiego Oddziału ACFF (Alliance for a Cavity Free Future) z myślą o kobietach w ciąży, rodzicach dzieci i młodzieży, jak i ich lekarzach stomatologach. 

Zalecenia ACFF dotyczą także obszarów: 
Opieka stomatologiczna nad dziećmi chorymi: porady dla dentystów
Higiena jamy ustnej chorych dzieci
Higiena jamy ustnej kobiet w ciąży
Higiena jamy ustnej u dzieci i młodzieży

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH