PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka próchnicy - kiedy rozpocząć, aby nie było za późno?

ms
22-11-2017, 07:59
Profilaktyka próchnicy - kiedy rozpocząć, aby nie było za późno? Profilaktyka przeciwko próchnicy także w żłobkach (foto: pixabay)
W ramach Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy 23 listopada 2017 r. odbędzie się w Szczecinie konferencja „Profilaktyka próchnicy - kiedy rozpocząć, by nie było za późno?”.

Wojewódzki Program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy realizowany był dotychczas w przedszkolach. Z uwagi na to, że problem próchnicy dotyka coraz młodszych dzieci, zostaną nim objęte także dzieci w wieku żłobkowym, do 3. roku życia. Tematyka spotkania dotyczyć będzie również wpływu zdrowia jamy ustnej kobiet w ciąży na występowanie poronień i porodów przedwczesnych oraz transmisji próchnicotwórczej flory bakteryjnej pomiędzy jamą ustną matki a dzieckiem.

Organizatorem konferencji jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. Spotkanie adresowane jest do przedstawicieli zawodów medycznych, głównie pielęgniarek i położnych, a także dyrektorów oraz nauczycieli szkół, żłobków i przedszkoli.

Zakres tematyczny konferencji:
Realizacja programu „Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy” od momentu inauguracji (luty 2015, do dnia dzisiejszego);
Zdrowie matki a wcześniactwo z uwzględnieniem higieny jamy ustnej;
Edukacja rodziców dzieci 0-3 letnich, w placówkach wyrażających chęć udziału w programie „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”;
Edukacja dzieci w wieku 4-5 lat, realizujących lub przystępujących do programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”;
Kształtowanie nowych postaw w promowaniu zdrowia jamy ustnej opartych na wiedzy i doświadczeniach;
Świadczenia gwarantowane z zakresu stomatologii dziecięcej finansowane przez NFZ.

Przy współpracy z Zachodniopomorskim OW NFZ powstają materiały edukacyjne na podstawie informacji publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz krajowego konsultanta w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Będą one dostępne przede wszystkim w placówkach objętych programem, a także w szkołach rodzenia, przychodniach, gabinetach stomatologicznych, oddziałach ginekologiczno-położniczych, punktach szczepień. Materiały zostaną wydane przez ZOW NFZ  do końca 2017 r.

Realizatorami programu są: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie oraz Powiatowe Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne w woj. zachodniopomorskim, natomiast partnerami programu są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne Oddział w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Zachodniopomorski OW NFZ.

Słuchaczy konferencji gościć będzie 27 listopada 2017 r. w godzinach 10.00 - 14.30 Sala Rycerska Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH