PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka próchnicy: będzie poszukiwany realizator badań w Legnicy

ms
19-05-2016, 12:09
Profilaktyka próchnicy: będzie poszukiwany realizator badań w Legnicy W Legnicy zawalczą z próchnicą (foto: pixabay)
Rada Przejrzystości z uwagami, ale pozytywnie o projekcie „Program polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki próchnicy u dzieci zamieszkałych na terenie Legnicy”.

Autorzy programu planują przeprowadzenie dwóch interwencji: akcji edukacyjno-informacyjnej oraz profilaktycznego badania stomatologicznego w wybranych wiekowo grupach dzieci na terenie Legnicy ( 8 i 11 lat).

W programie przewidziano profilaktykę leczenia bruzd I i II zębów trzonowych jako, że zabieg ten w ramach refundacji NFZ wykonywany jest tylko u dzieci do 7. roku życia. Ze względu na fakt, że ok 30 proc. dzieci w tym wieku nie ma jeszcze wszystkich zębów trzonowych, zachodzi potrzeba profilaktycznego ich lakowania w późniejszych latach. Wszystkie rekomendacje międzynarodowe jednoznacznie zalecają uszczelniane bruzd lakiem szczelinowym lub półpłynnymi materiałami kompozytowymi/kompomerowymi (jako metoda prewencyjna przed rozwojem próchnicy).

Badania prowadzone będą w gabinecie wskazanym przez wyłonionego w postępowaniu konkursowym realizatora.

Całkowity koszt programu został przez autorów oszacowany nie określono jednak liczby rodziców (opiekunów prawnych) dzieci zaproszonych do uczestnictwa w planowanych działaniach.

Dodatkowo, zarówno przed, jak i po udzieleniu świadczeń (w ramach programu) przeprowadzona zostanie ankieta badająca nawyki dziecka w kwestii higieny jamy ustnej.

W planowanych interwencjach autorzy programu uwzględnili ocenę stanu przyzębia, jednak nie wspomnieli w opisie interwencji o możliwości przeprowadzenia zabiegu usunięcia płytki bakteryjnej.

Wątpliwości RP AOTMiT wzbudziły pytania dotyczące znajomości skutków złej higieny jamy ustnej. Wydają się być one zbyt ogólne, a uczestnicy programu wypełniający ankietę, ze względu na brak określenia w pytaniu przykładów skutków złej higieny jamy ustnej, mogą wskazać niewłaściwą odpowiedź, co zaburzy proces właściwej analizy ankiety.

Liczba i rodzaj poszczególnych zabiegów wykonywanych u jednego dziecka będą uzależnione od przeprowadzonej diagnozy podczas badania profilaktycznego. Autorzy programu założyli, iż zabieg lakowania zębów będzie dotyczył 30 proc. populacji dzieci włączonej do uczestnictwa w badaniu. Oszacowanie to nie zostało przez autorów jednak uargumentowane.

Autorzy programu najprawdopodobniej nie uwzględnili w planowanym budżecie kosztów przeprowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH