PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Marzena Dominiak: najważniejsze wydarzenie światowej stomatologii na wyciągnięcie ręki

ŁS
16-04-2015, 08:04
Prof. Marzena Dominiak: najważniejsze wydarzenie światowej stomatologii na wyciągnięcie ręki Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016 (fot. archiwum prywatne)
Kongres FDI w Poznaniu to unikalna okazja do zaprezentowania światu naszego dorobku naukowego. Najważniejsze wydarzenie w światowej stomatologii jest w zasięgu ręki i już bliżej nie będzie - mówi portalowi infoDENT24.pl prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak*, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Analizując program naukowy najbliższego Kongresu FDI, który odbędzie się w Bangkoku, uwagę zwraca jego wielowątkowość. Wykłady obejmują prawie każdą dziedzinę stomatologii. Czy podobnie będzie podczas Kongresu w Poznaniu?

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016: Kongres organizowany w 2016 roku w Poznaniu będzie również miał charakter interdyscyplinarny, ponieważ takie są założenia Światowej Federacji Dentystycznej (FDI). Tak więc będą reprezentowane wszystkie dziedziny stomatologii, a także podkreślana przynależność stomatologii do nauk medycznych. Jest to bardzo ważny aspekt związany z naszym zawodem, ponieważ pacjenci odwiedzają najczęściej lekarza stomatologa i to on właśnie w wielu przypadkach spełnia rolę lekarza pierwszego kontaktu. To lekarz dentysta może ocenić zmiany w obrębie jamy ustnej czy czerwieni wargowej, sygnalizujące istnienie schorzeń ogólnoustrojowych i skierować pacjenta do lekarza rodzinnego czy właściwego specjalisty. Stąd planujemy, poza zagadnieniami stomatologicznymi, wprowadzenie wykładów z zakresu: dermatologii, neurologii, kardiologii czy ginekologii. Poza tym, ciągle mało znany, a tym samym niedoceniany, jest związek chorób jamy ustnej z ogólnym stanem zdrowia, a przecież istnieją już niepodważalne dowody naukowe na poprawę przebiegu cukrzycy po wyleczeniu chorób przyzębia i odwrotnie, trudności w leczeniu chorób przyzębia u pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Czytaj także:  Wybrano kierownika naukowego Kongresu FDI Poznań 2016

infoDENT24.pl: Kto opracuje program Kongresu?

Marzena Dominiak: Program Kongresu jest z założenia opracowywany przez Komitet Naukowy kraju organizującego wydarzenia wspólnie z FDI i obecnie trwają prace nad jego ustaleniem.

infoDENT24.pl: Czy umowa organizatorów z FDI narzuca jakieś ramy programu naukowego? Czy FDI musi zaakceptować program edukacyjny Kongresu?

Marzena Dominiak: Program Kongresu FDI to praca jak najbardziej zespołowa. My, czyli strona polska, odpowiadamy za 25 proc. całości, za kolejne 25 proc. odpowiada Komitet Edukacyjny FDI, natomiast pozostałe 50 proc. to praca wspólna. Oczywiście na każdym etapie układanie programu musi być konsultowane z oczywistego powodu. Program musi być spójny.

infoDENT24.pl: Na ile program naukowy musi być „skrojony" pod zagranicznych uczestników, a na ile ma „zadowolić" polskich odbiorców, których zapewne będzie najwięcej?

Marzena Dominiak: Mając doświadczenia wynikające z uczestnictwa w poprzednich Kongresach Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) jesteśmy przekonani, że program zadowoli naszych polskich kolegów w 100 proc.. Jest on tak szeroki, że zwykle brakuje czasu aby wziąć udział we wszystkich interesujących wydarzeniach. Jak już wspomniałam, obejmuje wszystkie specjalności stomatologiczne, a także związki stomatologii z medycyną. Prezentujący je wykładowcy należą do czołówki światowej w danej specjalności. Szczęśliwie nie zabraknie wśród nich polskich kolegów, reprezentujących w wielu dziedzinach poziom wymagany na tego typu wydarzeniach naukowych. Jest to unikalna okazja do zaprezentowania światu naszego dorobku naukowego i to nie tylko w stomatologii.

POLECAMY W SERWISACH