PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Maria Borysewicz – Lewicka: nadal będziemy korzystać z „Dzieciństwa bez próchnicy”

ms
30-11-2016, 11:41
Prof. Maria Borysewicz – Lewicka: nadal będziemy korzystać z „Dzieciństwa bez próchnicy” Prof. Maria Borysewicz – Lewicka (foto: biuro projektu)
- 360 tys. przeszkolonych dzieci to tylko część korzyści, jakie wynieśliśmy z realizacji czteroletniego programu – przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl przewodnicząca Rady Programowej projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” prof. dr hab. med. Maria Borysewicz - Lewicka, kierownik Katedry i Kliniki Stomatologii Dziecięcej UM im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

infoDENT24.pl: Joanna Szczepkowska stwierdziła, że 4 czerwca 1989 r. w Polsce skończył się komunizm, czy można powiedzieć, że 23 listopada 2016 r., wraz z konferencją zamykającą program  „Dzieciństwo bez próchnicy”  ostatecznie skończył się w Polsce ten projekt?
Prof. dr hab. med. Maria Borysewicz – Lewicka: Nie oceniam pierwszego, ale w tym drugim przypadku na szczęście zdecydowanie tak powiedzieć nie można. Faktycznie zamykamy etap prowadzania bezpośrednich szkoleń w przedszkolach. Analizujemy rezultaty podjętych działań, rozliczamy środki wyasygnowane przez Ministerstwo Zdrowia i Szwajcarię - w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE (5,5 mln FRF). Nie to jednak jest najważniejsze. Ważne, że dzięki „Dzieciństwu bez próchnicy” stworzyliśmy szczegółowe podstawy merytoryczne, w oparciu o które podobne programy, być może na nieco mniejszą skalę, prowadzone mogą być w przyszłości.

Wielu rodziców zadziwi fakt konstruowania podstaw merytorycznych mycia zębów, w ich odczuciu ktoś stworzył filozofię do rzeczy najprostszych.
I to jest jeden z powodów, dla których od lat bezskutecznie walczymy z epidemią próchnicy wśród dzieci. Ich zachowania prozdrowotne są zwierciadłem tego co dzieje się w domu, a niestety poziom dbałości o zdrowie jamy ustnej dużej części Polaków wciąż  jest katastrofalny.

To nie przypadek, że z zasad utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej przeszkoliliśmy nie tylko 360 tys. dzieci w wieku od 3 do 5 lat, ale także 15 tys. ich nauczycieli oraz wychowawców i aż 720 tys. rodziców. To właśnie z myślą o dorosłych, z niezwykłą starannością – i co najważniejsze -  w oparciu o najlepsze standardy, opracowaliśmy i wydaliśmy poradnik „Zdrowie jamy ustnej małego dziecka”. Jestem przekonana, że będzie on dobrze służyć pracownikom placówek nauczania i wychowania uraz innym osobom pragnącym tworzyć stomatologiczne programy prozdrowotne. Natomiast specjalnie dla rodziców i opiekunów przygotowaliśmy, w atrakcyjnej formie, praktyczne wydawnictwo, dzięki któremu można wprowadzić w każdym domu racjonalne metody dbania o zęby.

W dziedzictwie „Dzieciństwa bez próchnicy” oczywiście znalazły się przede wszystkim materiały dydaktyczne dla przedszkolaków. To było szczególnie odpowiedzialne i trudne zarazem zadanie, gdyż musieliśmy stworzyć treści, których atrakcyjność przekazu nie ustępowałaby wartości merytorycznej.

No właśnie, niestety dla przedszkolaków atrakcyjnym przekazem coraz częściej bywa aplikacja na smartfona, a nie wycyzelowany nawet druk akcydensowy.
Pamiętamy i o tym. Dlatego powstała właśnie aplikacja, dzięki której przedszkolaki mogą w formie zabawy uczyć się prawidłowego szczotkowania zębów. Przez dwa lata grę edukacyjną pobierać będzie można za darmo. Realizując „Dzieciństwo bez próchnicy” nie zapomnieliśmy zatem także o współczesnych środkach przekazu.

POLECAMY W SERWISACH