PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Leszek Czupryniak: należy zwrócić uwagę na stomatodiabetologię

ms
26-09-2016, 12:04
Prof. Leszek Czupryniak: należy zwrócić uwagę na stomatodiabetologię prof. Leszek Czupryniak (foto: archiwum)
- U chorych na cukrzycę znacznie częściej występują choroby zębów i przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, które w konsekwencji prowadzą do znamiennie szybszej utraty uzębienia w tej grupie chorych niż u osób bez cukrzycy – przypomina prof. Leszek Czupryniak.

Prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, były prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2011 - 2015) uważa, że w stomatologii powinno się zwracać więcej uwagi na skutki występowania cukrzycy.

- Naukowiec w rozmowie z infoDENT24.pl przekonuje, że stomatodiabetologia jest faktem. - Istnieją stosunkowo proste sposoby skutkujące poprawą wczesnego rozpoznawania cukrzycy przez lekarzy stomatologów w trakcie leczenia chorób zębów i przyzębia – zapewnia prof. Leszek Czupryniak.

U chorych na cukrzycę znacznie częściej występują choroby zębów i przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, które w konsekwencji prowadzą do znamiennie szybszej utraty uzębienia w tej grupie chorych niż u osób bez cukrzycy.

Na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób. Co najmniej u kolejnych 3 mln występuje stan przedcukrzycowy, czyli nietolerancja glukozy. Cukrzyca typu 2 (90 proc. przypadków cukrzycy) w początkowym okresie nie wywołuje żadnych objawów i przez lata może pozostać nie zdiagnozowana.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której częstość występowania rośnie w zastraszającym tempie na całym świecie. Sednem cukrzycy jest fakt wywoływania przez hiperglikemię uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów obowodowych, co prowadzi do nieodwracalnego zaburzenia funkcji: serca, mózgu, nerek, oczu, stóp i innych narządów.

Hiperglikemia niszczy także nerwy obwodowe doprowadzając do wystąpienia zaburzeń czucia w kończynach dolnych, co bardzo zwiększa ryzyko amputacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH