PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Andrzej Janczewski: zróbmy śledztwo, kto odpowiada za likwidację szkolnych gabinetów stomatologicznych

TOKFM/ŁS
29-04-2014, 07:00
Prof. Andrzej Janczewski: zróbmy śledztwo, kto odpowiada za likwidację szkolnych gabinetów stomatologicznych Prof. Andrzej Janczewski: zróbmy śledztwo, kto odpowiada za likwidację szkolnych gabinetów stomatologicznych (fot. Fotolia/PTWP)
Tak sobie myślę: może ktoś z uczonych, kto daje tematy prac dyplomowych, dałby do opracowania takie dochodzenie? Kto personalnie jest odpowiedzialny za likwidację szkolnych lekarzy? Nie wiem, może to dla prawnika (bo, jak wiadomo, lekarze prac dyplomowych nie piszą). A może dla pedagoga? Dla dziennikarza śledczego? Przecież w aktach muszą być dokumenty na ten temat. A tam - nazwiska. – pisze na swoim blogu „Cicer cum caule” (platforma blogowa radia TokFM) prof. Andrzej Janczewski*, profesor medycyny i pedagogiki.

Prof. Andrzej Janczewski przypomina czasy, kiedy w każdej szkole był stomatolog, który prowadził kartotekę z regularnymi przeglądami uzębienia. Wspomina lata, gdy sanitariuszka wchodziła do klasy i wywoływała dzieci z klasy na kontrolę, niezależnie czy ktoś bał się dentysty czy nie. Aż do momentu, kiedy ktoś zdecydował, że gabinety będą likwidowane.

Autor bloga „Cicer cum caule" (czyli Groch z kapustą) przypomina jak o gabinety szkolne próbowali walczyć sami lekarze. A co teraz?

- Nawet od czasu do czasu słyszy się takie postulaty, że powinno się wrócić do instytucji lekarza szkolnego. Ze stomatologiem - trudniej, bo potrzebne dość kosztowne wyposażenie. To, co było, na pewno poszło na złom. Wątpię, by Ministerstwo Zdrowia znalazło pieniądze (chyba duże?), by odrodzić to, co dobrze funkcjonowało i spełniało doniosłą rolę - pisze prof. Janczewski.

Autor zastanawia się, kto personalnie podjął decyzję o likwidacji szkonych gabinetów i jak to jest, że za takie decyzje nikt nie odpowiada? Zastanawia, czy możliwe byłoby przeprowadzenie śledztwa.

- I tak sobie myślę: może ktoś z uczonych, kto daje tematy prac dyplomowych, dałby do opracowania takie dochodzenie? Kto personalnie jest odpowiedzialny za likwidację szkolnych lekarzy? Nie wiem, może to dla prawnika (bo, jak wiadomo, lekarze prac dyplomowych nie piszą). A może dla pedagoga? Dla dziennikarza śledczego? Przecież w aktach muszą być dokumenty na ten temat. A tam - nazwiska. Dokąd nie nauczymy się pociągać decydentów do odpowiedzialności za błędne decyzje i będą sie czuli bezpieczni i bezkarni - dotąd będą takie decyzje zapadać. I tak od ropiejącego, opuchniętego zęba dzieciaka moich przyjaciół - dochodzę do wielkiej polityki... - dodaje.

Całość tekstu czytaj tutaj.

*Prof. Andrzej Jaczewski jest autorem wznawianych od ponad 40 lat książek, na których wychowało się wiele pokoleń Polaków. Profesor doktor habilitowany medycyny i pedagogiki. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, był przez 17 lat profesorem na Uniwersytecie w Kolonii. Przez ponad 25 lat w telewizji prowadził pierwsze na świecie programy nauki o człowieku dla szkół. Jest autorem teorii rozszczepienia dojrzałości oraz teorii wirażu rozwojowego. Odznaczony m.in.: Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem im. Janusza Korczaka (źródło biografii: tokfm.pl).

Podobał się artykuł? Podziel się!