PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica wśród dzieci: Rzecznik Praw Pacjenta bije na alarm, a Ministerstwo Zdrowia...

ms
22-04-2014, 08:06
Próchnica wśród dzieci: Rzecznik Praw Pacjenta bije na alarm, a Ministerstwo Zdrowia... Próchnica wśród dzieci: Rzecznik Praw Pacjenta bije na alarm, a Ministerstwo Zdrowia... (foto RPP)
Krystyna Barbara Kozłowska zbulwersowana stanem uzębienia polskich dzieci, chciała wiedzieć co w tej drażliwiej kwestii robi Ministerstwo Zdrowia. Okazuje się, że jest rozbudowany monitoring, są wielowątkowe programy, a efekty? Te wcześniej lub później muszą przyjść - zapewnia Aleksander Sopliński wiceminister zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta pisze do ministra zdrowia.
Uprzejmie proszę o przesłanie informacji o podjętych bądź planowanych działaniach w sprawie dotyczącej realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń stomatologicznych nad dziećmi i młodzieżą objętymi obowiązkiem szkolnym (zwanymi dalej uczniami).

RPP cytuje raport Ipsos.
Badaniem stomatologicznym, przeprowadzonym w ramach akcji „Chroń Dziecięce Uśmiechy" w okresie od września do listopada 2013 roku, objęto 5805 dzieci z 18 szkół podstawowych (zlokalizowanych na terenie pięciu województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego).

Wyniki badań statystycznych pokazały, że 80 proc. dzieci między 6 a 12 rokiem życia ma próchnicę zębów, a między 5 a 9 rokiem życia - aż 84 proc. Problem większy jest tam, gdzie nie ma dostępu do stomatologa lub dostęp ten jest ograniczony, czyli na polskich wsiach, gdzie 88 proc. dzieci ma próchnicę. W dużych miastach z problemem tym boryka się 79 proc. dzieci. Ponadto raport pokazał, że blisko jedna piąta, czyli około 18 proc. dzieci w wieku szkolnym oraz jedna trzecia dzieci w wieku 5-9 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty.
Co czwarty przebadany w ramach tej akcji uczeń szkoty podstawowej szczotkuje zęby tylko raz dziennie. Podkreślenia wymaga fakt, iż wyniki opublikowane w raporcie Ipsos są bardzo zbliżone do wyników badań epidemiologicznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej" w 2012 roku.

W ocenie RPP należy:
- zwiększyć efekty programów polityki zdrowotnej z dostosowaniem do wieku metod zapobiegania próchnicy,
- wprowadzić edukacyjny program w zakresie profilaktyki i leczenia choroby próchnicowej zębów u dzieci i młodzieży,
- zweryfikować przyczyny ograniczonego dostępu uczniów do świadczenia stomatologicznego.

RPP chce wiedzieć:
- czy podjęte zostały, bądź planowane są działania na rzecz zmniejszenia zachorowalności dzieci i młodzieży na próchnicę;
- czy w wystarczającym stopniu uczniowie mają zapewniony dostęp do świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, w szczególności do profilaktycznej opieki zdrowotnej.

POLECAMY W SERWISACH