PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica: Lubin woli zapobiegać niż leczyć

ms
13-04-2018, 07:50
Próchnica: Lubin woli zapobiegać niż leczyć W Lubinie zadbają o zęby dzieci (foto: pixabay)
Program walki z próchnicą adresowany jest do dzieci z całego lubińskiego powiatu. W Lubinie umowę o współpracy z powiatem zawarło pięć gabinetów stomatologicznych oraz jeden ze Ścinawy.

– Włączamy się w tę akcję, bo dbanie o uzębienia najmłodszych to bardzo ważna sprawa – podkreśla Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy. – Liczymy, że uda się przebadać wszystkie dzieci z naszej gminy – dodaje.

Docelowo powiat zastanawia się też nad przywróceniem gabinetów stomatologicznych w szkołach. – Ich likwidacja była błędem – uważa starosta.

Program adresowany jest do dzieci od 1 do 18. roku życia oraz ich rodziców. 

– Będziemy starali się dotrzeć do rodziców i opiekunów dzieci i uświadomić ich o potrzebie leczenia próchnicy u najmłodszych – zapewnia starosta lubiński Adam Myrda.

Powiat skieruje do rodziców listy z ulotkami na temat programu. Znajdują się tam informacje m.in. o tym jak należy dbać o zęby najmłodszych oraz jakie świadczenia przysługują dzieciom, w ramach wizyty na NFZ w gabinecie stomatologicznym.

– Informacje i edukacja to początek akcji. - Docelowo zależy nam, aby wszystkie dzieci udały się do stomatologa, który sprawdzi stan ich uzębienia. Łącznie chcemy przebadać 12,8 tys. dzieci. To pozwoli ocenić stan uzębienia dzieci z naszego powiatu i zdiagnozować problem – mówi Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu do spraw promocji i ochrony zdrowia.

Rodzice będą musieli wyrazić zgodę na badanie ich dziecka u stomatologa. Cała procedura będzie się odbywać poprzez szkoły. Na zebraniach z rodzicami zbierane będą zgody, później dzieci odwiedzać będą gabinety stomatologiczne, a na koniec rodzic otrzyma informację od dentysty o stanie uzębienia jego pociechy oraz dalszych krokach związanych z leczeniem.

– Wyznaczymy też terminy, kiedy rodzice wraz z młodszymi dziećmi będą mogli udać się na taką wizytę kontrolną. Musimy też zdecydować jak to rozwiązać, jeśli chodzi o maluchy ze żłobków i przedszkoli. Być może stomatolog odwiedzi ich w placówce, bo obawiamy się, że wizyta u lekarza bez rodzica może być dla takiego malucha zbyt dużym stresem – dodaje starosta.

Więcej: regionfan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH