PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prezes NRL: za kiepski stan zdrowia jamy ustnej Polaków odpowiada Ministerstwo Zdrowia

ms
20-07-2015, 08:10
Prezes NRL: za kiepski stan zdrowia jamy ustnej Polaków odpowiada Ministerstwo Zdrowia Maciej Hamankiewicz, prezes NRL (foto: pixabay)
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej twierdzi, że zatrważające dane epidemiologiczne, ilustrujące stan zdrowia jamy ustnej Polaków, są efektem ewidentnego braku polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie.

W piśmie do lekarzy i lekarzy dentystów szef NRL przedstawił działania samorządu lekarskiego mające na celu m.in. informowanie społeczeństwa o skali problemów oraz o proponowanych rozwiązaniach. Zaproszenia do wspólnych działań przyjmowali od NRL konsultanci krajowi i prezesi towarzystw naukowych z różnych dziedzin medycznych, w tym oczywiście stomatologicznych.

- Uczestnicząc w tych spotkaniach jako internista, za każdym razem odkrywałem ważne i ciekawe zagadnienia z zakresu różnych schorzeń w obrębie jamy ustnej, nie tylko choroby próchnicowej, ale też zapaleń przyzębia, problemu nikotynizmu, czy najgroźniejszych tj. nowotworów głowy i szyi – mówi Maciej Hamankiewicz.

- Zaniedbania systemowe osób odpowiedzialnych za organizację systemu ochrony zdrowia i niedostateczne finansowanie stomatologii zostały rzetelnie opisane w raporcie Najwyższej Izby Kontroli „Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej” – przypomniał szef NRL..

- Nie tracę nadziei, że nastąpi przełom i zarówno lekarze, lekarze dentyści, jak i pacjenci doczekają się stworzenia realnego programu naprawy bieżącej sytuacji w stomatologii – dodał Maciej Hamankiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH