PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prezes NFZ: dentysta w szkole, to ukłon ze strony Funduszu

ms
31-08-2015, 08:09
Prezes NFZ: dentysta w szkole, to ukłon ze strony Funduszu Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ (foto: Fotolia/PTWP)
- Czynimy duży wysiłek, żeby stomatolodzy wrócili do szkół, tam gdzie szkoły i organy założycielskie tego chcą – zapewnił minister zdrowia Marian Zembala.

Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ komentuje nowe rozwiązania w ten sposób: Będziemy rozmawiali z sektorem edukacji, ponieważ to nie chodzi o to, żeby w każdej szkole powstał taki gabinet, gdyż będzie to uzależnione od możliwości samorządów, które powinny w nie inwestować, ale gdy wola samorządu będzie, wtedy ze strony Funduszu trzeba zrobić ukłon, bo to jest na pewno lepsze rozwiązane.

Słuszność przyjętych rozwiązań nie budzi wątpliwości posłanki Joanny Muchy, która stwierdziła, że od długiego czasu zwracała uwagę urzędników na niezrozumiałą sytuację, w której gabinet szkolny, będący w najbliższym otoczeniu dziecka, przegrywa z tym zlokalizowanym poza szkołą. Twierdzi ona, że szkolne gabinety stomatologiczne de facto nie mogły wygrywać kontraktów, bo miały schody, nie miały rentgena, nie przyjmowały w godzinach preferowanych przez Fundusz.

Takie deklaracje i oświadczenia padały podczas narady w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie, który gościł 28 sierpnia m.in.: ministra zdrowia, prezesa NFZ i dyrektorów lubelskich szpitali, dyskutujących m.in. nad przyszłością stomatologii dziecięcej.

Lubelszczyzna podawana jest za wzór stomatologicznej opieki nad uczniami. Lubelski oddział NFZ ze zrozumieniem podchodził do uwarunkowań, w jakich funkcjonują szkolne gabinety dentystyczne, przychylniejszym okiem spoglądając na oferty składane przez takie właśnie placówki w rywalizacji o kontrakty.

Lubelskie to wyjątek, najgorzej jest w Wielkopolsce. Tam wielu lekarzy stomatologów zrezygnowało z pracy w szkolnych gabinetach – poinformowano podczas konferencji.

Czytaj także:
Dentysta w szkole: jest zarządzenie, będą problemy
RPD: kilka krytycznych uwag do zasad funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkołach
NRL bezlitośnie o leczeniu stomatologicznym w szkole

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentysta w szkole   Tadeusz Jędrzejczyk   Marian Zembala  

POLECAMY W SERWISACH